A A+ A++

Sytuacji nie wyjaśnia, a nawet ją mocno komplikuje, oświadczenie prezydenckiej minister Małgorzaty Paprockiej, że „nie może prezydent odmówić podpisania ustawy, która ma badać rosyjskie wpływy, jeżeli o tych rosyjskich wpływach wiemy nie tylko w Polsce”. Otóż jest to pogląd fundamentalnie błędny i nie do obrony wśród szanujących prawo, o czym powinna wiedzieć prezydencka prawniczka. Wszak prezydent jako strażnik konstytucji, o czym stanowi jej art. 126 ust. 2, miał wręcz obowiązek odmówić podpisania ustawy, która w wielu punktach, a także jako całość, jest niezgodna z konstytucją.

Papierowa tarcza

Jeszcze jedno warto powiedzieć o twórcach tej ustawy – że pomimo łamania prawa i tworzenia prawa złego cechuje ich jednak szczególnie pojmowana wiara w prawo. Przejawem tej wiary jest zapis w art. 13 ustawy stanowiący, że „członkowie komisji nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania funkcji w komisji”. Ale nic bardziej mylnego niż pewność co do zwolnienia z odpowiedzialności. Taki przepis jak papierowa tarcza nie uchroni przed niczym.

Zatem owa szczególna wiara w prawo twórców ustawy na pewno ich zawiedzie. Na marginesie: przepis ujawnia myśli twórców ustawy, że jednak członkowie komisji będą naruszać prawo (karne?) i stąd potrzeba takiej asekuracji.

Obraz Polski

Obrazu dezynwoltury ze strony rządzących wobec stanowionego prawa (ustawa o państwowej komisji jest jednym z licznych przykładów złego prawa) dopełniają liczne przykłady dowolności jego stosowania. Mam w pamięci postępowanie w sprawie przedłużenia przez KRRiT koncesji na nadawanie TVN 24, które trwało 19 miesięcy i trzymało w napięciu, choć sprawa nie wymagała szczególnego badania, bo chodziło o przedłużenie zgody na nadawanie, a nie udzielenie takiej zgody po raz pierwszy.

W tle dodatkowo była jeszcze absolutnie kompromitująca Polskę ustawa tzw. lex TVN, która, gdyby nie zawetował jej prezydent, doprowadziłaby do likwidacji tego nadawcy, w konsekwencji do trudnego do wyobrażenia sporu z kapitałem amerykańskim, a także administracją amerykańską. Obecnie blisko osiem miesięcy czeka na rozpoznanie wniosek o przedłużenie koncesji na nadaw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗахисники з добу ліквідували понад тисячу окупантів і гелікоптер
Następny artykułВСУ освободили еще одно село, а Дания увеличит помощь Украине: новости за 19 июня