A A+ A++

Co zrobić, by zwiększyć efektywność oraz poprawić samopoczucie i komfort pracowników? Trzeba zadbać o stworzenie odpowiednich warunków do realizacji obowiązków zawodowych. Dużą rolę odgrywa w tym prawidłowo zbudowany system oświetleniowy.

Czym powinno wyróżniać się oświetlenie w miejscu pracy? Jakie są zasady BHP w przypadku doboru lamp do biura? Jakie wybrać oprawy i źródła światła do oświetlenia stanowiska pracy? O tym przeczytacie poniżej.

Zasady BHP a oświetlenie miejsca pracy

Już na etapie projektowania biura trzeba zadbać o właściwe oświetlenie stanowisk pracy. Dobór lamp i ich rozmieszczenie wpływają bowiem na dobre samopoczucie pracowników, zmniejszają poziom zmęczenia narządu wzroku, co przekłada się na większe skupienie i efektywność w realizacji nawet bardzo precyzyjnych zadań.

Kwestię oświetlenia miejsca pracy precyzyjnie regulują przepisy BHP i normy, w tym PN-EN 12464-1:2012 (Światło i oświetlenie miejsc pracy). Zgodnie z wytycznymi poziom oświetlenia musi być zawsze dopasowany do rodzaju wykonywanych czynności. Światło nie może oślepiać, powodować odbłysków (światło skierowane pod złym kątem) ani pozostawiać niedokładnie doświetlonych przestrzeni (np. biurka lub stołu). To wszystko potrafi bowiem doprowadzić do dyskomfortu, pogorszenia widzenia, a w efekcie do spadku produktywności i gorszego samopoczucia.

Różne rodzaje produktów oświetleniowych w biurze

W biurach i innych miejscach pracy w miarę możliwości należy wykorzystywać światło naturalne, wpadające przez okna, drzwi i świetliki. Oprócz niego trzeba też zapewnić odpowiednio dobrane produkty oświetleniowe, jak choćby te dostępne na: LightPlus.pl.

Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne – w biurze, na korytarzach, klatkach schodowych czy pomieszczeniach socjalnych. Dzięki niemu da się bezpiecznie i wygodnie przemieszczać, bądź wykonywać proste zadania. W tej roli idealnie sprawdzają się plafony i oczka wpustowe oraz lampy liniowe, zapewniające dobry poziom doświetlenia, nie zajmując przy tym cennego miejsca.

Bezpośrednio na stanowiskach pracy umieszcza się lampy zadaniowe. Ich zadaniem jest stworzenie warunków do pracy przy komputerze, ręcznego pisania, czytania lub realizacji precyzyjnych czynności. W tej roli najczęściej sprawdzają się lampy stołowe, najlepiej z opcją regulowania kąta padania światła. Powinny być dobrane tak, by doświetlać całą powierzchnię blatu – bez pozostawiania zacienionych fragmentów.

Również w biurach stosuje się oświetlenie dekoracyjne. Buduje ono klimat, wpisuje się w identyfikację wizualną oraz dopełnia kompleksową aranżację. W tej roli chętnie stosuje się oczka wpustowe oraz taśmy LED, które potrafią przydać się ponadto do oświetlenia ewakuacyjnego – rozjaśniając ścieżki wyjścia z budynku. Sporo dodatkowych inspiracji, jak doświetlić wnętrza można znaleźć na stronie: 4budowlani.com.pl.

Źródła światła do biurowców – funkcjonalność i oszczędności

W miejscach pracy często stosuje się praktyczne rozwiązania oświetleniowe LED. Nie tylko wyróżniają się wysoką żywotnością i energooszczędnością, ale też występują w wielu wariantach, co ułatwia dopasowanie oświetlenia do konkretnych potrzeb. Nowoczesne produkty pozwalają na zdalne sterowanie w ramach sieci smart, co jeszcze korzystniej wpływa na optymalizację warunków i kosztów oświetlenia do biura.

Natężenie światła na konkretnych stanowiskach ma być dopasowane do potrzeb. Oświetlenie ogólne najczęściej to ok. 100 lx, przy biurkach natomiast wartość wzrasta nawet do 500-600 lx w zależności od typu wykonywanej pracy.

Równie ważna jest także temperatura barwowa. Najczęściej stawia się na światło neutralne lub o chłodniejszych tonach, co sprzyja koncentracji i zwiększa efektywność w wykonywaniu zadań.

Nowoczesne i funkcjonalne wnętrza biurowe a praktyczne oświetlenie

Idealne oświetlenie do biura musi łączyć najwyższy komfort użytkowania oraz spełniać restrykcyjne przepisy, równocześnie pomagając zmniejszyć wysokość kosztów utrzymania placówki. Warto zatem stawiać na rozwiązania nowoczesne, wysokiej klasy, by zapewnić odpowiednie warunki do realizacji zadań, co zwiększy wydajność pracy oraz wpłynie korzystnie na samopoczucie wszystkich osób przebywających w danych wnętrzach.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułABW sprawdza przyczyny zakażeń legionellą w Rzeszowie. “Trzeba weryfikować różne scenariusze”
Następny artykułЗМІ: У Фінляндії затримали бойовика з “Русича”, що воював в Україні