A A+ A++

Przede wszystkim – unikać kupowania waluty w kantorze stacjonarnym już na lotnisku lub płacić swoją kartą debetową prowadzoną w polskich złotych. To najmniej opłacalne sposoby płacenia za granicą. Kantory stacjonarne bardzo często oferują niekorzystne kursy walut. Im bardziej turystyczna lokalizacja, tym zazwyczaj wyższy spread, czyli różnica między ceną zakupu i sprzedaży waluty. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował wymienić walutę choćby na praskiej starówce. Zostawiający wymianę walut na ostatnią chwilę mogą za jednostkę waluty w kantorze stacjonarnym zapłacić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt groszy więcej. W przypadku zakupu np. 500 euro taka wymiana wygeneruje sporo niepotrzebnych kosztów.

Czytaj więcej

Przeciętnie wypada też pomysł płacenia za granicą kartą debetową rozliczaną w złotych. Jest to oczywiście możliwe, ale przewalutowanie także i tu będzie nieatrakcyjne. Oferowany przez bank kurs może być w takich przypadkach wyższy nawet o kilkadziesiąt groszy. – Przykładowo: jeśli bank przelicza transakcję w euro po kursie 5,10 zł, a w serwisie wymiany online w tym samym czasie za wspólną walutę płacimy 4,76 zł, to różnica wynosi aż 34 grosze. Przy płatności polską debetówką za typowy rachunek w restauracji na 50 euro, tracimy więc aż 17 złotych – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Czyli – walutę należy wymienić wcześniej. Najlepiej w serwisie internetowym, np. kantorze online czy fintechu. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Transakcje w internecie można wykonywać o dowolnej porze, a dostępność aplikacji mobilnych sprawia, że walutę można wymienić nawet w oczekiwaniu na odprawę na lotnisku. – Jeśli do wyjazdu pozostało jeszcze sporo czasu, warto śledzić kursy i rozważyć zakup waluty w kilku transzach. Taki zabieg pozwoli uśrednić kurs nabycia i ograniczyć wpływ nagłych zmian w notowaniach walut – dodaje Bartosz Sawicki.

Wymiana waluty w serwisie online może się wiązać z koniecznością posiadania rachunku bankowego prowadzonego w danej walucie i przypisanej do niego karty. najlepiej wielowalutowej – to jeden z najkorzystniejszych sposobów płacenia za granicą. Unika się opłat za przewalutowanie i zyskuje darmowy dostęp do rachunków walutowych, pomiędzy którymi mogą w dowolnym momencie wymieniać walutę i płacić środkami na całym świecie.

Karty wielowalutowe oferuje wiele banków, ale nie tylko. Można skorzystać z karty wielowalutowej fintechu. Na przykład produkt od Cinkciarz.pl oferuje darmowy dostęp do 20 rachunków walutowych i możliwość płacenia w ponad 160 walutach po atrakcyjnych kursach.

Czytaj więcej

Wśród wakacyjnych wydatków najdroższe są transport i hotele. Warto więc poświęcić trochę czasu i zap

Jak najtaniej wyjechać na wakacje i nie zbankrutować

Płatności bezgotówkowe w Polsce są niezwykle popularne i coraz mniej osób posługuje się gotówką. Przyzwyczajenia zagranicznych płacących mogą być jednak zgoła odmienne. Choć transakcje kartą są powszechne niemal wszędzie, podczas zagranicznych w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie róbcie tak na lotnisku! Ku przestrodze
Następny artykuł“Zrobimy to”. Sensacyjna oferta dla Cristiano Ronaldo. Desperacja