A A+ A++

Owady, które nazywane są molami spożywczymi, nie są groźne dla zdrowia człowieka, lecz mogą znacznie utrudnić codzienne życie. Jeśli mole znajdują się w żywności, możesz być pewna, że ta nie będzie nadawała się już do spożycia. Chcesz poznać najpopularniejsze sposoby na pozbycie się tych szkodników? W tym celu najlepiej będzie, jeśli wybierzesz sprawdzone, domowe metody.

Nie wiesz, jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby najczęściej będą wystarczające, jednak musisz stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do właściwej neutralizacji moli, zadbaj o to, aby:

●     Zachowywać porządek w szafkach kuchennych

●     Wyrzucić wszelkie zainfekowane obiekty, gdzie rozwijają się mole

●     Umyć wszystkie szafki ciepłą wodą z mydłem

●     Posprzątać przestrzenie pod zlewozmywakiem, podłogi oraz pobliskie ściany

Ciekawostką jest fakt, że najczęściej polecaną metodą jest przetarcie powierzchni mebli octem winnym lub rozwodnionym jego roztworem z delikatnym dodatkiem olejków cytrusowych. Taka mieszanka skutecznie pomoże Ci pozbyć się szkodników, jakimi są mole spożywcze.

Skutecznymi domowymi metodami na pozbycie się moli spożywczych jest wykorzystanie naturalnych substancji, takich jak np. ocet, olejki eteryczne oraz woda z mydłem. Na mole dobrze działają także aromaty waniliowe oraz wszelkie mocne zapachy, dzięki którym larwy po prostu giną. Pozostaw wewnątrz zainfekowanych szafek szklankę z odrobiną octu, a po nocy wszystkie mole znikną z jej wnętrza.

Nie wiesz, jak pozbyć się moli spożywczych? Wykorzystaj zamrażarkę lub suszarkę do włosów. Aby uratować resztki ryżu i suchego prowiantu, umieść go wraz z opakowaniem w zamrażarce na kilka dni. W ten sposób zlikwidujesz wszelkie zalegające larwy moli, dzięki czemu żywność wciąż będzie nadawała się do spożycia. Co ciekawe, mole spożywcze nie lubią wysokich temperatur, dlatego wnętrza półek koniecznie “podgrzej” suszarką ustawioną na maksymalną temperaturę.

Często sprzątasz, wietrzysz i myjesz całą kuchnię wraz z szafkami, ale mole zadomowiły się u Ciebie już na dobre? W takiej sytuacji pułapka na mole spożywcze może okazać się jedynym słusznym i skutecznym rozwiązaniem. Tego typu produkty można kupić w sklepach z akcesoriami do domu lub wykonać je samodzielnie. Potrzebna do tego będzie Ci miseczka, ocet winny, olejek lawendowy, goździki i cytryna. Uwaga! Zamiennie możesz stosować też ocet jabłkowy lub co najdziwniejsze – karmę dla chomików, którą po wsypaniu do woreczka wrzucisz do szafki.

Wiesz już, jak pozbyć się moli spożywczych w przypadku, kiedy szkodniki już na dobre zadomowiły się w Twojej kuchni? To doskonale. Zwróć jednak też uwagę na to, jak zapobiegać ich występowaniu i rozprzestrzenianiu się. Regularnie myj szafki oraz wszystkie powierzchnie kuchenne wodą z octem, nie trzymaj suchych i sypkich produktów w foliowych opakowaniach (mole bez problemu je przegryzą) i stosuj moskitiery na kratki wentylacyjne. Tego typu działania pozwolą Ci skutecznie walczyć ze szkodnikami, jakimi są mole spożywcze.

Autorka Emilia Kwiatek jest ekspertem portalu homebook.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMazury – droga w kierunku Świnkowa prawie gotowa
Następny artykułNiezwykli goście w Przedszkolu nr 16!