A A+ A++

W kategorii bójki i pobicia, stwierdzono 5 czynów – wszystkie zostały wykryte. Podobna sytuacja dotyczy uszczerbku na zdrowiu, gdzie wszczęto 24 postępowania, z których 100 proc.  zostało wykrytych.

W 2023 r. wszczęto 313 postępowań w kategorii kradzieży cudzej rzeczy i tutaj „niemal połowa” została wykryta. Wszczęto też 137 postępowań w sprawach kradzieży z włamaniem i tutaj policja informuje, że również „niemal połowę” udało się wykryć.

Przestępstwa rozbójnicze to z kolei 9 postępowań i skuteczność mundurowych na poziomie 78.57 proc. W kategorii uszkodzeń mienia na terenie powiatu pabianickiego mieliśmy do czynienia z 104 przestępstwami, poziom wykrycia to 44.9 proc.

Przestępstwa gospodarcze – w tej kategorii w 2023 r. wszczęto 377 przestępstw ze skutecznością wykrywalności 72.6 proc.

Przestępstwa narkotykowe – 60 postępowań, wykrywalność na poziomie 96.72 proc. i zabezpieczone niemal 16 kg nielegalnych substancji.

Zanotowano również większą ujawnialność czynów karalnych popełnianych przez nieletnich. W porównaniu z 2022 r. wzrosła również ilość zaginionych osób poszukiwanych przez pabianicką jednostkę. Mundurowi chwalą się jednak, że również i w tej kategorii wykazali się dużą skutecznością. W zeszłym roku zatrzymano także więcej osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i zarządzeń o ustaleniu miejsca pobytu wraz z doprowadzeniem do jednostki penitencjarnej.

Postępowań wyjaśniających odnotowano w 2023 r. dokładnie 2369. Wykroczeń w ruchu drogowym było 1213, kradzieży 819, niszczeń lub uszkodzeń cudzej rzeczy 71. Z kolei na gorącym uczynku zatrzymano 288 sprawców przestępstw.

Funkcjonariusze „drogówki” interweniowali w związku z 59 zdarzeniami z udziałem nietrzeźwych kierujących. Ujawniono 160 kierujących pod wpływem alkoholu. Wobec sprawców przeróżnych wykroczeń policjanci zastosowali 4477 pouczeń, co stanowi 54 proc. wszystkich reakcji. Więcej niż w 2022 było kolizji, ale, co bardzo ważne, o 100 proc. zmniejszyła się ilość zabitych na drogach powiatu. Spadła także ilość wypadków i rannych.

– Codzienne intensywne czynności policyjne nie byłby też możliwe, gdyby nie ścisła współpraca z mieszkańcami. Z roku na rok coraz więcej osób czuje się również współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania i w momencie, kiedy występuje zagrożenie, reaguje niezwłocznie i stosownie do sytuacji. Na szczególną uwagę zasługuje tu kwestia ilości zgłoszeń do platformy umożliwiającej wymianę informacji między Policją a społeczeństwem – Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wzrosło zaangażowanie mieszkańców naszego powiatu w zgłaszanie spraw za jej pośrednictwem. W 2023 roku przyjęliśmy 1175 zgłoszeń. To o 366 więcej niż w roku 2022 – podsumowała Agnieszka Jachimek, oficer prasowy pabianickiej policji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOferta pacy – szukamy recepcjonistki i fryzjera
Następny artykułNBA: Zobacz rzut z 18 metrów na zwycięstwo! Max Strus przejął końcówkę!