A A+ A++

Ekogroszek należy do najchętniej wybieranych materiałów opałowych. Wytwarza się go z węgla kamiennego lub brunatnego, a jego właściwości – w tym niska zawartość popiołu i siarki – sprawiają, że zalicza się on do paliw stosunkowo przyjaznych dla środowiska. Aby jednak wszelkie oczekiwania pokładane w ekogroszku zostały spełnione, należy wybrać produkt dobrej jakości. Czym właściwie jest dobry ekogroszek? Jak zweryfikować, czy deklarowana wysoka jakość znajduje pokrycie w rzeczywistości? Podpowiadamy.

1. Jak rozpoznać dobry ekogroszek? Cechy

2. Wartość opałowa, spiekalność i zawartość popiołu w ekogroszku

3. Zawartość siarki, wilgotność i granulacja ekogroszku

Ekogroszek jest dostępny w sprzedaży, podobnie jak tradycyjny węgiel, luzem lub jako ekogroszek workowany na terenie całego kraju. Produkty, w których dostawa kurierem jest darmowa, znajdziesz na grzejemnieto.pl.

Jak rozpoznać dobry ekogroszek? Cechy

W sklepie czy ofercie punktu sprzedaży opału można znaleźć ekogroszek i węgiel w bardzo różnych wariantach. Zanim dokonasz zakupu i zamówisz transport, zwróć uwagę na jego parametry, gdyż to one decydują, czy dany produkt rzeczywiście jest wysokiej jakości. O jego klasie decydują:

  • granulacja,
  • współczynnik RI określający spiekalność,
  • wartość opałowa,
  • zawartość siarki,
  • zawartość popiołu,
  • wilgotność.

Jakość ekogroszku wyraźnie wpływa na efektywność spalania, a więc na ilość wydzielanego do pomieszczeń ciepła. Ponadto musimy pamiętać, że rodzaj i jakość wykorzystanego ekogroszku wpływa również na kondycję instalacji, przede wszystkim samego pieca. Jeśli te kwestie nie będą zadowalające, sytuacja może powodować osadzanie się zanieczyszczeń.

Wartość opałowa, spiekalność i zawartość popiołu w ekogroszku

Większość kupujących, nie bez powodu zresztą, podczas zakupów największą uwagę zwraca na wartość opałową, czyli kaloryczność ekogroszku. Zgodnie z ogólnymi wskazaniami, wartość ta powinna przekraczać 20-30 MJ/kg, a najlepiej jeśli byłoby to co najmniej 24 MJ/kg. Może jednak zdarzyć się, że na workach znajdzie się informacja dotycząca nie wartości opałowej, a ciepła spalania. Taka informacja może okazać się bardzo zachęcająca, trzeba natomiast pamiętać, że ciepło spalania z założenia jest wyższe i nie ma realnego wpływu na efektywność użytkowania opału.

Istotną rolę w procesie spalania odgrywa także spiekalność ekogroszku. Ten rodzaj opału w dobrej jakości powinien charakteryzować się niską spiekalnością, czyli parametrem RI = od 0 do 20. Co dokładnie oznacza taka wartość? Spiekalność to po prostu wskaźnik dotyczący zdolności danego materiału do tworzenia się spieków – elementów niepalnych. Pozostają one w kotle, a jeśli będzie ich zbyt dużo, mogą okazać się dla niego szkodliwe. Z tego względu im mniej pozostałości, tym lepiej.

Dobry ekogroszek nie powinien również generować znacznych ilości popiołu. Akceptowalna wartość wynosi zwykle do 10 procent popiołu. Podkreślmy, że normy narzucane przez Ministerstwo Energii przesuwają tę granicę do 12%, natomiast warto poszukać korzystniejszego parametru.

Zawartość siarki, wilgotność i granulacja ekogroszku

Kupujący powinien mieć na względzie również zawartość siarki. W tym przypadku maksymalna jej ilość nie może przekraczać 1%. Im więcej tego pierwiastka, tym większe ryzyko korozji i uszkodzenia kotła poprzez związki kwasu siarkowego powstające w trakcie spalania.

Zwróć także uwagę na wilgotność, której maksimum dla ekogroszku to 10%. Im więcej, tym niższa będzie kaloryczność paliwa i tym gorsze jego spalanie. Dużą rolę odgrywa także granulacja, która powinna mieścić się w przedziale od 5 do 25 mm.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapomniała włożyć spodnie? Kozidrak w Sopocie przeszła samą siebie
Następny artykułСкандал в українському футболі: Дніпро-1 та Динамо самовільно переносять матчі, лідер УПЛ проти