A A+ A++

Podczas treningów bokserskich uczymy się głównie ciosów prostych, sierpowych, haków i uników czy pracy na nogach. W późniejszym czasie rozpoczynamy ćwiczenia w parach, by w końcu przejść do zadań sparingowych. Żeby nauka przebiegała gładko, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu bokserskiego, który sprawdzi się zarówno podczas pracy z przyrządami, jak i sparingów z partnerem. Dowiedz się, jak wybrać sprzęt bokserski.

Rękawice to podstawa!

Jeżeli wybierasz się na pierwszy trening sportów walki, zapytaj trenera, co powinieneś ze sobą przynieść. Czasami nie trzeba zabierać ze sobą żadnych akcesoriów, ponieważ naukę rozpoczyna się od wyprowadzania ciosów do lustra. W innych klubach już na pierwszy trening zabieramy ze sobą rękawice, a skoro rękawice to i bandaże, czyli tzw. owijki. Jeżeli szukasz rękawic, bandaży i wszystkich innych akcesoriów, które mogą przydać Ci się na treningu, koniecznie obejrzyj sprzęt bokserski.

Jak wybrać sprzęt bokserski?

Podczas wyboru rękawic jedyne, na co należy zwrócić uwagę na początku to ich waga, która podawana jest w uncjach. Najczęściej spotykane rozmiary rękawic to 10 oz, 12 oz, 14 oz oraz 16 oz. Podczas walk na zawodach stosuje się pierwszy lub drugi wymieniony rozmiar, natomiast podczas sparingów trzeci i czwarty. Pożądanymi cechami produktu są zaawansowane systemy wentylacji i szeroki mankiet rękawicy. Dopiero po kilku miesiącach treningów stwierdzisz, czy potrzebujesz np. dodatkowej ochrony nadgarstka, czy żelowego wypełnienia.

Do rękawic obowiązkowo dobierz owijki!

Owijki bokserskie zapobiegają poceniu się rękawicy oraz chronią kości palców i nadgarstki. Dzięki nim nie będziesz odczuwać bólu stawów oraz przez dłuższy czas uchronisz rękawice przed pojawianiem się brzydkiego zapachu. Do wyboru masz bandaże bawełniane oraz elastyczne. To, które z nich wybierzesz to kwestia preferencji, jednak łatwiej wiąże się te drugie.

Wśród długości bandaży do wyboru masz 2,5 m, 3 m, 4 m oraz 5 m. Pierwszy i drugi rozmiar to idealny wybór dla dzieci. Najbardziej uniwersalne są 4 metry, ale zależy to również od sposobu wiązania oraz ilości miejsca w rękawicy, jaką mamy na dłoń. 

Szczęka bokserska, czyli ochraniacz na zęby

Najbardziej podstawowy sprzęt bokserski to także szczęka, czyli inaczej ochraniacz na zęby. Odpuść najtańsze, jednowarstwowe ochraniacze, które dobrze sprawdzają się w sportach walki, gdzie nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na uderzenia w głowę. W przypadku boksu nie warto oszczędzać na tym elemencie wyposażenia. Odpowiednim wyborem będzie ochraniacz żelowy. Po przyniesieniu go do domu należy umieścić go na kilka minut w gorącej wodzie, a następnie odcisnąć w nim swoje zęby – dzięki temu będzie dobrze dopasowany.

Kask dla średniozaawansowanych

Kiedy już na dobre wejdziesz w okres sparingowy, przynajmniej po kilku miesiącach treningów, zapewne zajdzie konieczność zaopatrzenia się w dobry kask. Ochrona głowy w sportach uderzanych jest niezwykle istotna, ponieważ jej brak może prowadzić do poważnych urazów neurologicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych w przyszłości. Kaski z odsłoniętymi kośćmi policzkowymi to tzw. kaski zawodnicze, natomiast te z ochroną policzków dobrze sprawdzą się podczas ćwiczeń w klubie. Sporadycznie spotkać można osoby, które decydują się na kaski z dodatkową osłoną nosa. Po kilku tygodniach trenowania możesz dostrzec też potrzebę zaopatrzenia się w specjalne, wiązane buty bokserskie za kostkę, jednak to, czy są one stosowane, jest zależne od konkretnego klubu oraz nawyków jego członków.

Podstawowe wyposażenie bokserskie to przede wszystkim rękawice, bandaże oraz ochraniacz na zęby. Dopiero w późniejszym czasie przydatny może okazać się kask czy buty bokserskie. Sprzętu na treningi możesz szukać przykładowo w kategoriach sklepu Fighter Shop.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa Zelandia: Zorganizowali na plaży piknik. Przerwał go nieproszony gość
Następny artykułOmar Sangare lata temu opuścił Polskę. Dziś mówi dlaczego