A A+ A++

Udostępnij!

Nadeszło lato, a wraz z nim czas na ulubione słomkowe kapelusze. Te stylowe nakrycia głowy mogą z czasem zgromadzić kurz i plamy w ciągu sezonu. Jak skutecznie oczyścić kapelusz słomkowy, by znów zachwycał swym blaskiem? Odkryj proste domowe sposoby na odświeżenie letniego kapelusza i dowiedz się, jak o niego dbać, aby służył Ci przez wiele sezonów.

Jak czyścić słomiane kapelusze domowymi sposobami?

Czyszczenie słomianych kapeluszy wcale nie musi być trudne, istnieją różne domowe sposoby na zadbanie o jego schludny wygląd. Pierwszym krokiem jest przygotowanie naturalnego, domowego preparatu czyszczącego.

Do jego stworzenia potrzebujesz wody i cytryny, które wymieszasz w proporcji 1:1. Następnie za pomocą miękkiej szmatki nanieś mieszankę na kapelusz, delikatnie wcierając w trudniejsze plamy. Jeżeli na kapeluszu są ślady potu lub czuć od niego nieprzyjemny zapach, do mieszanki dodaj odrobinę sody oczyszczonej. Tak przygotowany preparat, nie tylko skutecznie czyści, lecz także nie wpływa negatywnie na strukturę słomy.

Podczas zakupu kapelusza warto sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany, ponieważ im lepszy surowiec, tym dłuższa żywotność zakupionego produktu. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia kapeluszy słomkowych od firmy Hatfactory, w szczególności jeden z piękniejszych modeli: Kapelusz słomkowy wiązany damski ALISA, który wykonany jest w 100% z elastycznej i wytrzymałej na zgniatanie słomy pszenicznej.

Jak usunąć kurz z kapelusza słomkowego?

Kapelusze słomkowe często gromadzą kurz, zwłaszcza te o ażurowym splocie. Choć może wydawać się to problematyczne, usuwanie kurzu z takiego kapelusza jest prostsze, niż się wydaje. Jeżeli powierzchnia kapelusza jest gładka, wystarczy przetrzeć go suchą szmatkąW przypadku ażurowych modeli skorzystaj z miękkiego pędzelka, który delikatnie usunie kurz z trudno dostępnych miejsc.

Ciekawym rozwiązaniem może być też użycie sprężonego powietrza, które sprawdzi się szczególnie w przypadku kapeluszy o skomplikowanych splotach. Pamiętaj jednak, aby używać go delikatnie i z odpowiedniej odległości, aby nie uszkodzić delikatnej struktury słomianego kapelusza. Szeroki wybór kapeluszy słomkowych o najróżniejszych splotach i wzorach znajdziesz na stronie Hatfactory.pl, wśród których można wymienić modele takie jak kanotier, fedora, panama i wiele innych.

Usuwanie tłustych plam ze słomkowego nakrycia głowy

Tłuste plamy na słomkowym kapeluszu to koszmar wielu osób, ale istnieją skuteczne metody na ich usunięcie. Jednym z domowych sposobów jest użycie roztworu denaturatu z amoniakiem (w proporcji 1:1), który skutecznie usunie tłuste zabrudzenia. Nie są to jednak produkty, które każdy trzyma w domu, dlatego polecamy zamiennik, jakim jest roztwór octu i wody, również w proporcji 1:1.

Jeżeli zmagasz się z wyjątkowo trudnymi plamami, w ostateczności możesz spróbować użyć odplamiacza lub rafinowanej benzyny. Pamiętaj jednak, że mogą one zostawić biały osad, dlatego lepiej stosować je wyłącznie na białych kapeluszach. Pamiętaj, aby zawsze działać delikatnie i nie szorować mocno słomy, aby nie uszkodzić jej struktury.

Podsumowanie

Teraz wiesz już, jak czyścić kapelusz słomkowy w zależności od rodzaju zabrudzeń. To jednak nie wszystko. Gorących fanów kapeluszy słomkowych zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Wszystko o słomkowych kapeluszach, gdzie znajdziesz informacje o tym, jak wybrać kapelusz słomkowy, jak go stylizować, a także przeczytasz ciekawostkę historyczną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlenerowe Kino FreeLove w MCK – „Piosenki o miłości”
Następny artykułFakty z powiatu: Nowy rozdział Muzeum Pamięci