A A+ A++

Leki różnią się od suplementów diety tym, że aby wprowadzić je na rynek, trzeba spełnić surowe wymagania. Zwykle od momentu powstania pomysłu na nowy lek do wprowadzenia go do obrotu rynkowego mija kilka lat. Jak wygląda proces produkcji leków i jakie wymogi należy przy tym spełnić?

Od pomysłu do realizacji

Samo znalezienie pomysłu na lek wymaga zaangażowania wielu specjalistów z dziedziny biologii, medycyny, chemii, informatyki, farmacji. To oni badają, jakie dokładnie cząsteczki będą potrafiły poradzić sobie z daną jednostką chorobową. Należy pamiętać, że o ile suplementy diety jedynie wspomagają organizm, o tyle zadaniem leku jest walka z drobnoustrojami, które wywołują różnego rodzaju choroby. Samo opracowanie składu produktu może zająć kilka lat. Kolejnym etapem są badania laboratoryjne, które wykonuje się na zwierzętach, najczęściej na szczurach. Obserwacja tego, jak lek wpływa na ich zdrowie, zajmuje średnio 3-4 lata. Następnie badania przeprowadzane są na ludziach zdrowych oraz chorych (tutaj bierze się pod uwagę niewielką grupę badawczą). Na każdym etapie przeprowadzanych badań należy zadbać o odpowiednią dokumentację. Znajdują się w niej informacje na temat składu preparatu, podawanych dawek leku czy reakcji, jakie występują po jego zażyciu. Zanim lek trafi na rynek, musi on uzyskać aprobatę Komisji Europejskiej lub Ministra Zdrowia. Nie dotyczy to jednak leków robionych na zamówienie, w aptece. 

Kosztowny i wymagający proces

Produkcja leków jest procesem długim, żmudnym i kosztownym. Należy w niego zaangażować wielu specjalistów z różnych dziedzin. Nie ma tutaj znaczenia, czy na rynek ma być wprowadzony lek homeopatyczny, tradycyjny czy ziołowy. Każdy z ich, zanim zostanie dopuszczony do obrotu, musi przejść serię badań i różnego rodzaju testów. Dodatkowo producent odpowiada za sporządzenie odpowiedniej dokumentacji, z którą zapoznaje się podmiot dopuszczający lek do obrotu rynkowego. Co ważne, producent może wybrać tradycyjną formę sporządzania leków bądź powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Mowa wtedy o produkcji kontraktowej leków. W takim przypadku proces produkcji wygląda w zasadzie identycznie, z tym że opiekę nad nim przejmują pracownicy firmy zewnętrznej. Takie rozwiązaniem niesie za sobą wiele korzyści dla producenta, który może przede wszystkim ograniczyć koszty. z drugiej strony może on liczyć na fachową pomoc i doradztwo ekspertów. Produkcja leków w Curtis Health Caps to doskonałe rozwiązanie zarówno dla początkujących przedsiębiorców, jak i dla dużych korporacji, które od lat działają na rynku farmaceutycznym. Warto pamiętać, że dopuszczenie leku do obrotu rynkowego nie jest sprawą oczywistą. Podmiot odpowiedzialny musi bowiem szczegółowo zapoznać się z dokumentacją, aby nie wprowadzić na rynek produktu, który może przynieść pacjentom więcej szkód, niż pożytku. Z tego też powodu produkcja kontraktowa leków staje się niezwykle opłacalna, bowiem nad całym jej procesem czuwają doświadczone osoby, które wszelkie nieprawidłowości są w stanie wychwycić w bardzo krótkim czasie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemal 800 zgonów chorych na COVID-19. Waldemar Kraska: to rekord czwartej fali pandemii
Następny artykułJak wyposażyć pizzerię?