A A+ A++

Informacja IN-1 służy do wykazania danych potrzebnych urzędom do wyliczenia wysokości podatku od nieruchomości. Składa ją każdy nabywca i posiadacz gruntu, budynku lub budowli. Sprawdź, jak dopełnić formalności wymaganych przez przepisy i jak w prosty sposób przesłać druk IN-1 online.

Obowiązek związany z nabyciem nieruchomości

Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 to dokument składany przez osoby fizyczne, które spełniają wymagania podatkowe – stały się właścicielami lub posiadaczami nieruchomości. Na przekazanie dokumentu do urzędu skarbowego mają 14 dni licząc od dnia, w którym nastąpiły okoliczności uzasadniające powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego. 

Jeżeli obowiązek podatkowy powstał w wyniku ukończenia budynku lub budowli bądź rozpoczęto ich użytkownie przed ostatecznym wykończeniem, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym takie okoliczności wystąpiły.

Jak złożyć informację IN-1

Urzędem właściwym w zakresie podatku od nieruchomości jest urząd miasta lub gminy, na terenie których znajduje się opodatkowany grunt, budynek czy budowla. Podatnik może dopełnić obowiązku złożenia informacji IN-1 osobiście w urzędzie. Może też wysłać wypełniony formularz pocztą lub online. Ostatnia z wymienionych opcji ma sporą przewagę nad pierwszymi. Chociażby ze względu na dostępny online kalkulator IN-1 – praktyczny kreator prowadzący użytkownika przez proces wypełnienia formularza.

IN-1 online – przez ePUAP, eURZĄD lub Przyjazne Deklaracje

Przesłanie informacji IN-1 online niesie ze sobą sporo korzyści. Przede wszystkim unikamy dzięki temu stania w kolejkach w urzędzie lub na poczcie. Dzięki wygenerowanemu potwierdzeniu mamy pewność, że wysłany dokument trafił na czas w odpowiednie miejsce. Nie płacimy też za usługę agenta pocztowego, której cena w ostatnich czasach znacząco wzrosła.

Jeśli wiemy, jak wypełnić druk IN-1 i nie mamy co do tego wątpliwości, praktycznym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z platformy ePUAP lub eURZĄD. Konieczne jest posiadanie założonego konta oraz zweryfikowanie swojej tożsamości za pomocą e-dowodu lub Profilu Zaufanego. Przy czym Profil Zaufany jest też obsługiwany przez bankowość elektroniczną. 

Z kolei Przyjazne Deklaracje to narzędzie służące nie tylko do tworzenia i wysyłki informacji IN-1 online oraz innych formularzy podatkowych, ale też dające możliwość zapłaty należności do urzędu. Zamiast pól do wypełnienia w druku interaktywnym, mamy tu praktyczny Kreator – krok po kroku przeprowadza on użytkownika przez proces wypełniania IN-1, uzupełniając dane i podpowiadając prawidłowe wybory.

Jaką formę składania IN-1 online wybrać?

Informacja IN-1, a w szczególności obowiązujące do niej załączniki ZIN-1 (dla nieruchomości opodatkowanych) oraz ZIN-2 (dla nieruchomości zwolnionych z podatku) bywają dość trudne dla osób, które nie mają doświadczenia w składaniu takich dokumentów. Jeśli masz wątpliwości, jakie dane powinny się znaleźć w określonych polach, który załącznik wypełnić itp. skorzystaj z kreatora Przyjaznych Deklaracji. Narzędzie to znacząco ułatwia cały proces. Jeśli natomiast dobrze wiesz, jak uzupełnić swój dokument, tak samo prosto prześlesz IN-1 online przez ePUAP lub eURZĄD.

Artykuł zewnętrzny

Reklama

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Jak złożyć deklarację podatkową od nieruchomości IN-1?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiatowe zawody pływackie (foto)
Następny artykułGreenwashing: Jak czytać metki i nie dać się nabrać na hasła reklamowe?