A A+ A++

Czym jest koronawirus?

Wirus SARS CoV-2 wywołuje chorobę zwaną COVID-19 zaczynającą się jak zwykła grypa, ale mogącą doprowadzić do poważnych powikłań i śmierci. Za szczególnie niebezpieczne naukowcy uznają trzy nowsze typy koronawirusów: SARS-CoV, MERS-CoV oraz najnowszy 2019-nCoV, czyli SARS-CoV-2. Wciąż nie wiadomo, dlaczego niektóre koronawirusy przenoszą się na ludzi, a inne nie. Nie istnieją również szczepionki, które mogłyby zapobiegać zarażeniu koronawirusami.

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem SARS CoV-2 w Polsce oficjalnie potwierdzono 4 marca w Zielonej Górze. Do tej pory (19.03.2020 r.) polskie służby medyczne zdiagnozowały obecność tego patogenu u kolejnych 325 osób. Z kolei na świecie (w ponad 180 krajach) koronawirus zdiagnozowano u ponad 200 tysięcy ludzi, z których ponad 8000 zmarło. Najwięcej ofiar odnotowano w Chinach i we Włoszech.

Za epicentrum obecnej epidemii SARS-CoV-2 uznaje się miasto Wuhan – stolicę chińskiej prowincji Hubei – w którym mieszka 8 milionów ludzi.

Jak można zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i może się rozprzestrzeniać wyłącznie między ludźmi.

Podczas kaszlu lub kichania kropelki śliny z ust lub śluzu z nosa nosiciela koronawirusa SARS-CoV-2 przedostają się wtedy bezpośrednio do organizmu innej osoby (zdaniem wielu naukowców, bezpieczna odległość od zarażonego wynosi minimum 1,5-2 metry) lub lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół zarażonej osoby – wówczas inni ludzie dotykając tych zainfekowanych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust mogą zachorować na COVID-19. Według najnowszych badań koronawirus może przetrwać w powietrzu do 3 godzin, a na twardych powierzchniach nawet przez 3 dni.

Jak zapobiegać zarażeniu koronawirusem SARS-CoV-2?

Przestrzeganie prostych zasad opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny ma zapobiegać rozszerzaniu się epidemii koronawirusa:

  • często i dokładne myj dłonie wodą ze zwykłym mydłem (przez minimum 30 sekund) lub dezynfekuj je środkiem na bazie alkoholu
  • unikaj dotykania twarzy, zwłaszcza oczu, ust i nosa
  • zachowuj bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra)
  • unikaj dużych skupisk ludzi
  • dbaj o higienę miejsc, w których przygotowujesz posiłki
  • unikaj dzielenia się jedzeniem i piciem, np. jedzenia chipsów z jednej paczki lub picia napojów z jednej butelki.

Jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie koronawirusem niezwłocznie skontaktuj się ze służbami medycznymi lub sanitarnymi. Wykonanie testów pozwoli na postawienie diagnozy oraz podjęcie prawidłowego leczenia. Na wszelki wypadek zastosuj środki, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Jazda motocyklem, a koronawirus

A jak sprawa wygląda w przypadku motocyklistów? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o wyższości jednośladu nad komunikacją zbiorową, więc unikanie skupisk ludzkich po części już mamy opanowane. Do tego używamy kasków, rękawic i specjalnych ciuchów na moto (na dżinsy jest raczej chłodno), więc minimalizujemy ryzyko.

Idąc tym tropem w czasie tankowania warto używać jednorazowych foliowych rękawiczek, a w kasie zapłacić kartą. Co ciekawe na stacjach Orlenu można płacić przy użyciu aplikacji Orlen Mobile (dostępna na Androida oraz IOS). Jak to działa? Przede wszystkim musisz zarejestrować w aplikacji kartę płatniczą/kredytową oraz adres mailowy. Po zatankowaniu przy użyciu telefonu z uruchomioną aplikacją skanujesz kod QR z dystrybutora i już. Kasa jest pobierana z karty, a faktura/paragon przychodzą na maila. Nie musisz nawet wchodzić do budynku stacji. W dobie epidemii to całkiem ciekawe rozwiązanie.

Tanie paliwo (wg portalu e-petrol.pl ceny ropy naftowej są najniższe od 20 lat) w połączeniu ze słoneczną pogodą zachęcają do wyjazdu z garażu. Jeżdżąc przestaw się na spacerowe tempo i minimalizuj ryzyko. Służby ratunkowe mają co robić i może się okazać, że jeśli np. przewrócisz się i złamiesz nogę (brak zagrożenia dla życia), to na karetkę przyjdzie ci poczekać nawet kilka godzin. A z drugiej strony chyba nikt nie chciałby teraz trafić do szpitala…

Odpuść sobie modne miejsca spotkań motocyklistów – życie towarzyskie musi teraz zejść na drugi plan. Zapomnij również o zlotach i zawodach sportowych… Koronawirus, choć nie zagraża motocyklistom w żaden szczególny sposób, wpłynął również na kulturę motocyklową – odwołano targi, odwołuje się zloty i koncerty, opóźniono start MotoGP.

Jak koronawirus SARS-CoV-2 wpływa na imprezy motocyklowe?

klasa MotoGP nie będzie ścigać się w Katarze!

Ofiarą pandemii padają kolejne imprezy i zloty. Odwoływane lub przekładane na późniejszy termin są również imprezy sportowe na całym świecie.

Zacznijmy od naszego podwórka – terminy targów motocyklowych przeniesiono na później:

  • Ptak Warsaw Motorcycle odbędą się w dniach 5-7 czerwca 2020
  • Poznań Motor Show odbędą się w dniach 18-21 czerwca 2020
  • Wrocław Motorcycle Show – 10. edycja została przełożona na 23-24 maja 2020

Odwołano dwie rundy mistrzostw świata MotoGP – klasa królewska nie ścigała się w Katarze, a rundę w Tajlandii zupełnie odwołano. Z kolei trzecia w kalendarzu runda w amerykańskim Austin została przeniesiona na 13-15 listopada, co spowoduje również przesunięcie ostatniej w tym sezonie rundy grand prix w Walencji na termin 20-22 listopada.

Odwołano finałową rundę mistrzostw świata Superenduro, która miała się odbyć w Łodzi. Tym samym Amerykanin Cody Webb został mistrzem świata, a wicemistrzowski tytuł powędrował do Tadka Błażusiaka.

Odwołano również wyścigi drogowe – Isle of Man Tourist Trophy oraz Daytona 200. Po raz pierwszy od zakończenia II Wojny Światowej na wyspie Man zabraknie motocykli… Na 101 edycję Tourist Trophy w historii przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku…

KTM, Ducati, Husqvarna, GasGas i Moto Morini ze względu na zagrożenie koronawirusem wstrzymały produkcję motocykli. Czy dołączą do nich kolejni producenci?

Na pocieszenie importerzy i dealerzy wychodzą naprzeciw potrzebom motocyklistów – np. wymarzoną Yamahę możesz kupić przez internet – bez wychodzenia z domu.

Wiele salonów przygotowało promocyjne oferty na ciuchy i akcesoria motocyklowe. Trwają również wyprzedaże starych roczników. Może warto wykorzystać czas i poszukać czegoś dla siebie? Najważniejszy jest dostęp do internetu.

Na koniec pozostało jeszcze jedno, dość ważne pytanie – czy koronawirusa SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19 można leczyć?

Czy koronawirusa SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19 można leczyć?

Jak dotąd nowy koronawirus SARS-CoV-2 zainfekował na całym świecie ponad 200 tysięcy osób i zabił ponad 8000 chorych. Intensywne prace nad stworzeniem  antidotum są intensywnie prowadzone w wielu ośrodkach badawczych, ale wciąż brak zarówno szczepionek zapobiegających zakażeniu, jak i leków hamujących namnażanie się wirusa i rozwój choroby COVID-19. Na ten moment lekarze wykorzystują przede wszystkim leczenie objawowe, które w większości przypadków przynosi dobre rezultaty. Zalecają również zdrowe odżywianie, przyjmowanie dużej ilości płynów oraz odpoczynek.

Większość pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wraca do zdrowia samodzielnie. Powszechnie dostępne leki zwalczające inne infekcje wirusowe mogą złagodzić objawy i przebieg choroby COVID-19.

Na podstawie najnowszych badań pojawiły się jednak sugestie, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLZ), do których zalicza się np. ibuprofen, aspirynę i diklofenak, mogą ułatwiać zarażenie koronawirusem i wywoływać niepożądane skutki u pacjentów chorych na COVID-19.

Nie ma jeszcze żadnych badań, z których wynikałoby, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z wyższą umieralnością. Naukowcy starają się jednak wyjaśnić sytuację. W razie wątpliwości radzimy stosować paracetamol zamiast ibuprofenu” – takie słowa usłyszeliśmy we wtorek 17 marca od Christiana Lindmeiera – rzecznika WHO – podczas konferensji prasowej w Genewie.
Najlepiej jednak przed ewentualnym zastosowaniem jakichkolwiek leków skonsultować się z lekarzem.

Jak widzicie przede wszystkim trzeba zachować spokój, nieco zmienić swoje przyzwyczajenia i korzystać z ładnej pogody kiedy tylko się da. A jeśli musicie zostać w domu, to śledźcie naszą stronę i profile społecznościowe na facebooku oraz instagramie  – my nie mamy wolnego i pracujemy pełną parą.

zobacz galerię

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDariusz Piontkowski: Jesteśmy koncepcyjnie przygotowani do tego, żeby przesunąć termin egzaminu
Następny artykułKoronawirus: Dokumenty do rekrutacji do szkół, przedszkoli i żłobka prześlij mailem