A A+ A++

Karol Soberski to fundator i prezes Fundacji Historycznej Przywracamy Pamięć, dziennikarz, pisarz, regionalista i badacz lokalnej historii. Książki o dziejach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk zaczął wydawać w 2016 r. 22 października gościł w Gminnym Domu Kultury w Rogowie, gdzie przed przybyłymi odkrył zagadki pałaców okolic Rogowa. Prelekcji towarzyszyła wystawa fotograficzna Ślady Radosława Jaworskiego.

Autor zdjęć pochodzi z Wrocławia. Jest fotoreporterem Polskiej Agencji Fotografów Forum oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoją pasję realizuje od lat 90. XX wieku. 

W GDK udostępnił wystawę zatytułowaną Ślad, która powstała w magicznych wnętrzach pałacu w Jaszczurowej (woj. małopolskie). Ślady jego dawnych mieszkańców i wspomnienie lat świetności obiektu skrywają się w mrocznych i dawno zapomnianych zakamarkach, których piękno dostrzegło oko wytrawnego fotografa. Radosław Jaworski w czarno-białych kadrach zamknął kruchość istnienia, momenty zadumy i nieuchronność przemijania.

Wernisaż wystawy (będzie ją można podziwiać do 6 listopada) nieprzypadkowo połączony został z prelekcją urodzonego w pałacu w Popowie Ignacewie (pow. gnieźnieński) Karola Soberskiego, zatytułowaną Bankierzy Tajemnic. Zagadki Pałaców okolic Rogowa. Towarzyszyła jej prezentacja multimedialna pełna unikanych, archiwalnych zdjęć z okresu międzywojennego. Prezes Fundacji Historycznej Przywracamy Pamięć skupił się na przybliżeniu historii czterech wyjątkowych majątków: w Mielnie, Popowie Podleśnym, Kołdrąbiu oraz Popowie Ignacewie, a także barwnych postaci, które były z nimi nierozerwalnie związane. Mowa o Marianie Haberze, Franciszku Saskowskim, Antonim Saskowskim, Tadeuszu Kijewskim oraz Jurgenie von Wendorffie. Opowieści przeplatane były opisem najważniejszych wydarzeń, rozgrywających się w regionie w czasach międzywojennych. 

Deszczowa, iście jesienna aura nie sprzyjała frekwencji, jednak osoby, które pomimo wszystko dodarły do rogowskiego domu kultury, wróciły do własnych domów bogatsze o nową wiedzę na temat tak bliskiej przecież okolicy. Zainteresowani jej dalszym zgłębianiem mieli okazję nabyć publikacje Karola Soberskiego, w tym ważną dla regionu Pałuk książkę Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta.

Przypomnijmy, że Marian Haber był nie tylko właścicielem pałacu w Kołdrąbiu, tytułowym przedwojennym ziemianinem, marszandem, kolekcjonerem i celebrytą, ale też wpływowym mecenasem sztuki, malarzem i kobieciarzem, który korespondował z wieloma przedstawicielkami płci pięknej. Dzięki pisarzowi jego zagadkowa, a zarazem intrygująca osobowość oraz najistotniejsze fakty z jego życia ujrzały światło dzienne.  

Justyna Kulpińska

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań Maraton z rekordem trasy. Ulice miasta po raz kolejny opanowali biegacze. Nie przeszkadzają ulewy
Następny artykułNożownik zaczepiał przechodniów i kierowców. Wpadł w ręce policji