A A+ A++

Klub Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Płocka składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie przedłużającego się remontu pływalni Podolanka oraz uniemożliwienia w pełni wykonywania mandatu radnego.

W czwartek, 25 stycznia klub Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Płocka zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową. Jak przekazała przewodnicząca klubu, radna Wioletta Kulpa, temat konferencji dotyczy złożenia zawiadomienia do prokuratury w sprawie modernizacji pływalni Podolanka w dwóch aspektach.

Pierwszy dotyczy zakazu wykonania dokumentacji fotograficznej i filmowej w dniu 11 grudnia 2023 r., podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Rewizyjnej przy płockiej radzie miasta oraz zakazu wstępu do niektórych pomieszczeń. Jak informowaliśmy, zakazano robienia zdjęć zarówno radnym, jak i obecnym na miejscu dziennikarzom. Klub radnych PiS uzyskał w tej sprawie opinię prawną, zgodnie z którą takie działanie wykonawcy i prezesa spółki miejskiej MOSiR było bezprawne i utrudniało wykonywanie mandatu radnego.

– Zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym, radny ma prawo do uzyskiwania informacji pisemnej, wyjaśnień ustnych, jak również samodzielnego gromadzenia informacji, na przykład poprzez wykonywanie fotografii. W ocenie prawnika, ustawa jasno wskazuje, iż jest to wymóg spoczywający zarówno na gminie, jak i na jednostkach budżetowych oraz spółkach prawa handlowego z udziałem gminy – wyjaśniała radna Wioletta Kulpa.

Drugą kwestią są prace wykonywane na terenie pływalni Podolanka od kwietnia 2022 roku i wciąż przekładany termin otwarcia. Ostatecznie pływalnia została otwarta 12 stycznia br., ale tylko częściowo – pełen zakres ma zostać ukończony w marcu tego roku.

Radna Wioletta Kulpa podkreślała również, że dotychczas nie znamy kwoty tej modernizacji, chociaż już od 2017 roku wydano na prace remontowe i modernizacyjne około 10 milionów złotych. Taka sama kwota została przewidziana pierwotnie na obecną modernizację, jednakże ze względu na ponad roczne opóźnienie, na pewno zapłacimy za to więcej.

– W związku z tym, z pełną odpowiedzialnością składamy zawiadomienie do prokuratury, aby zbadać po pierwsze na jakiej podstawie uniemożliwiono nam w pełni wykonywanie mandatu radnego. Co tak naprawdę ukrywa spółka MOSiR? A po drugie, wnioskujemy o zbadanie części konstrukcyjnej, budowlanej zarówno pływalni, jak i zjeżdżalni, która będzie w niedługim czasie oddawana. Czy wszelkie prace budowlane przebiegały w sposób zgodny z procedurą? W zawiadomieniu jest również informacja o tym, że inspektor nadzoru zrezygnował w trakcie trwania tej inwestycji. W związku z tym zadajemy pytanie – dlaczego? Co się stało, na jakiej podstawie? Jakie były wpisy w dzienniku budowy? To powinno zostać zbadane, przeanalizowane czy przede wszystkim ten obiekt jest bezpieczny w użytkowaniu – podsumowała Wioletta Kulpa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacja o przerwie w zasilaniu w energię elektryczną (25 stycznia 2024 roku)
Następny artykułZablokowana droga ze Świdnicy do Wrocławia. Ciężarówka przewróciła się na jezdnię [AKTUALIZACJA]