A A+ A++

Sprawą dotycząca dostępu do linii brzegowej, budowy pomostów, usypywania sztucznych plaż i ewentualnej wycinki była przedmiotem oględzin terenowych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Poniżej przedstawiamy wyniki kontroli.

W jednym z poprzednich numerów Pałuk poruszyliśmy temat dotyczący naruszenia linii brzegowej Jeziora Smerzyńskiego. Mieszkańcy donieśli o możliwej dewastacji, której mieliby dokonać właściciele działek rekreacyjnych, przylegających bezpośrednio do linii brzegowej. Twierdzili, że co najmniej od roku trwa wycinka drzew na działkach i na linii brzegowej, a oprócz tego wycinka trzciny, nasypywanie sztucznych plaż, budowa stalowych konstrukcji, grodzenie działek. Poinformowali o tym Wody Polskie i poprosili o przeprowadzenie kontroli i podjęcie czynności w związku z dewastacją ekosystemu roślinnego i wodnego.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy Grzegorz Smytry wyjaśnił nam, że jezioro w Smerzynie nie należy do wód płynących i dlatego nie jest w orbicie szeroko pojętego nadzoru ze strony Wód Polskich. Wody stojące podlegają Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Niemniej nad jezioro zostali skierowani pracownicy nadzoru wodnego w Żninie i stwierdzili, że część prac zostało wykonanych w granicach działki jeziora. W tym tygodniu otrzymaliśmy szczegółową odpowiedź na zadane w korespondencji pytania w sprawie tego co dzieje się nad brzegiem jeziora w Smerzynie.

W związku ze zgłoszeniem z dnia 27.04.2023 r. dot. nielegalnej zabudowy nad Jeziorem Smerzyńskim oraz dewastacji linii brzegowej i wycinki trzcinowisk – miejsc lęgowych ptactwa i tarlisk ryb, 02.05.2023 r. pracownicy Nadzoru Wodnego w Inowrocławiu oraz Nadzoru Wodnego w Żninie przeprowadzili wizję lokalną na wskazanym terenie. Stwierdzono wycinkę trzcin oraz kształtowanie gruntu (prace ziemne) przy brzegu Jeziora Smerzyńskiego. Część prac wykonywana była na gruncie prywatnym, natomiast część prac – wycinka trzcin, wyrównywanie nawiezionego piasku w stronę wód jeziora, wkraczała w działkę jeziora.

Damian Klich, specjalista w Zespole Komunikacji i Edukacji Wodnej poinformował, że Jezioro Smerzyńskie położone jest na działce nr 138 obręb Załachowo (gm. Łabiszyn). Według ewidencji gruntów działka stanowi klasoużytek (Ws) – wody stojące, którego właścicielem jest Skarb Państwa, a władającym KOWR Oddział Terenowy w Bydgoszczy. Obecnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie wykonuje praw właścicielskich, ani nie jest administratorem tego akwenu. Ponadto Jezioro Smerzyńskie jest przedmiotem postępowania zmierzającego do ustalenia charakteru wód.

W związku z faktem, iż sprawca wykroczeń nie jest znany, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy nie posiada uprawnień do prowadzenia postępowań wyjaśniających, sprawa została przekazana na Komendę Powiatową Policji w Żninie. Dodatkowo o wynikach przeprowadzonych przez pracowników Wód Polskich oględzin terenowych powiadomiono Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Bydgoszczy – właściciela działki jeziora oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – właściwego w sprawie ochrony m.in. miejsc lęgowych i siedlisk zwierząt.

Wobec zapytania reportera Pałuk z 17 lipca br. pracownicy Zarządu Zlewni w Inowrocławiu i Nadzoru Wodnego w Żninie przeprowadzili kolejną wizję terenową linii brzegowej jeziora w Smerzynie. Ocena brzegów miejscami była utrudniona ze względu na zabudowania na prywatnych gruntach wokół jeziora.

Na podstawie wizji ustalono, że przy brzegu Jeziora Smerzyńskiego na wysokości dz. nr 139/110 obręb Załachowo została wykonana plaża. Ze wstępnych ustaleń wynika, że teren ten należy do prywatnej osoby. Na dzień wizji teren był już uporządkowany, plaża wyrównana, widoczne były ślady po usunięciu trzciny. Na zdjęciach satelitarnych, w miejscu wyżej opisanym, widać teren porośnięty krzewami. Nie stwierdzono grodzenia dostępu do wód jeziora na wyżej wskazanym miejscu. Ponadto na wysokości dz. nr 139/111 obręb Załachowo zlokalizowano nowy pomost wykonany na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego z wniosku osoby fizycznej (podczas wizji 28 kwietnia 2023 r. ww. pomostu jeszcze nie było). Stwierdzono również, iż na wysokości działki nr 139/53 obręb Załachowo (w odległości ok. kilkudziesięciu metrów od poprzedniego miejsca) zlokalizowane były dwa pomosty noszące ślady zużycia. W Systemie Informacji Gospodarowania Wodami prowadzonym w RZGW w Bydgoszczy nie widnieje informacja o wydanym pozwoleniu wodnoprawnym lub zgłoszeniu spełniającym powyższe kryteria. Dodatkowo na wysokości przedmiotowych pomostów znajdowały się stare grodzenia (niezwiązane z gruntem) z siatki leśnej, w odległości mniejszej niż 1,5 metra od linii wody. Nadzór Wodny w Żninie ma ustalić właściciela ogrodzenia i wezwie go do jego likwidacji. Ponadto w części ogólnodostępnej plaży (na wysokości ośrodka harcerskiego) nie stwierdzono nowych prac – informują Wody Polskie.

RZGD dodaje, iż w związku z tymi ustaleniami oraz brakiem uprawnień do prowadzenia postępowań wyjaśniających, sprawa zostanie przekazana na Komendę Powiatową Policji w Żninie w celu podjęcia stosownych działań. Dodatkowo o wynikach przeprowadzonych przez pracowników Wód Polskich oględzin terenowych zostanie powiadomiony Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – właściwy w sprawie ochrony m.in. miejsc lęgowych i siedlisk zwierząt oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Bydgoszczy – właściciela działki jeziora.

Szerzej o sprawie napiszemy w najbliższym papierowym wydaniu tygodnika Pałuki.

Remigiusz Konieczka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrów Wlkp.: Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem
Następny artykułPolicja Tarnów: Sporą ilość narkotyków zabezpieczyli policjanci z komisariatu z Mościc