A A+ A++

Już tylko miesiąc pozostał na wdrożenie e-skierowania w skali całego kraju. Od 8 stycznia 2021 roku wszyscy pacjenci będą otrzymywać skierowania w postaci elektronicznej. By pomóc lekarzom oraz podmiotom leczniczym odpowiednio się przygotować i ułatwić wykonanie pierwszego kroku z e-skierowaniem, w grudniowo-styczniowym wydaniu Gazety Lekarskiej ukazał się poradnik, stanowiący kompendium wiedzy nt. cyfrowych rozwiązań w zdrowiu.

Pobierz poradnik w postaci pliku PDF

Każdy lekarz znajdzie w publikacji przede wszystkim najważniejsze informacje o e-skierowaniu: zasady obsługi, instrukcję, wyjaśniającą krok po kroku, ja je wystawiać w aplikacji gabinet.gov.pl, oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Oprócz treści związanych bezpośrednio z e-skierowaniem, poradnik zawiera także informacje nt. aktualnego stanu cyfryzacji ochrony zdrowia wraz z kalendarium już wprowadzonych oraz planowanych do wdrożenia w przyszłym roku rozwiązań.

– Sprawnie przeprowadzana cyfryzacja ochrony zdrowia nie ogranicza się jedynie do dobrego zaprojektowania i wyprodukowania narzędzi. Równie istotna jest efektywna ich implementacja, której nieodłącznym elementem jest współpraca wszystkich interesariuszy. Dzięki otwartej postawie Naczelnej Izby Lekarskiej i partnerstwie z Gazetą Lekarską możemy dotrzeć z informacjami do każdego lekarza w Polsce. Bardzo dziękuję wszystkim zawodom medycznym za ich wsparcie. Tego typu działania przekładają się na wzrost kompetencji cyfrowych i świadome korzystanie z e-usług w zdrowiu – podkreśla Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-skierowanie jest kolejnym narzędziem – po m.in. Internetowym Koncie Pacjenta i e-recepcie – wprowadzonym w ramach cyfryzacji ochrony zdrowia. Umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji. Jego wdrożenie rodzi szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy: od oszczędności czasu, przez zmniejszenie biurokracji oraz kolejek, po możliwość monitorowania procesu leczenia. Do tej pory wystawiono już ponad 4 mln e-skierowań. Dynamika wystawiania rośnie – jeszcze miesiąc temu było to 3 mln, a 1 grudnia 2020 r. dzienny rekord wyniósł – ponad 56 tysięcy wystawionych elektronicznych skierowań.

E-skierowania wystawia ok. 57 proc. podmiotów leczniczych. W każdym tygodniu do systemu podłącza się ok.140 nowych podmiotów. 
Najwięcej podmiotów jest gotowych do e-skierowania w województwie warmińsko-mazurskim (68 proc.), najmniej w województwie wielkopolskim (47 proc.).

W ramach działań edukacyjnych, oprócz dystrybucji poradnika dla lekarzy, Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum e-Zdrowia prowadzi również cykl #eskierowanieGO w mediach społecznościowych, w którym pracownicy medyczni dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z obsługą e-skierowań, i zwracają uwagę na istotne aspekty wdrażania tego rozwiązania w placówkach leczniczych. Ponadto wiedzę nt. e-skierowań można uzyskać na szkoleniach online w ramach Akademii CeZ. Na stronie cez.gov.pl i stronach wojewódzkich oddziałów NFZ został również uruchomiony licznik, który przypomina o terminie wejścia w życie nowej usługi i ułatwia odliczanie do startu elektronicznych skierowań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRWE i Equinor dołączyły do początkowej fazy holenderskiego projektu produkcji zielonego wodoru
Następny artykułJak zostać ratownikiem górskim? Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza na egzamin