A A+ A++

Wasz kilkulatek jest wyjątkowo muzykalny. Kocha śpiewać, tańczyć i wygrywać melodie na różnych instrumentach. Zastanawialiście się, co zrobić z jego talentem i po długich przemyśleniach postanowiliście zapisać dziecko do szkoły muzycznej. Naturalną konsekwencją tej decyzji jest zakup instrumentu do domu. Rozważacie niedrogi i prosty do opanowania keyboard – przynajmniej na start? Sprawdźcie, czy na pewno keyboard nadaje się do edukacji muzycznej „na poważnie”.

Jeśli zapisaliście dziecko do szkoły muzycznej, to prędzej czy później czekać Was będzie zakup instrumentu, który umożliwi ćwiczenie w domu. Naturalnym wyborem wydaje się instrument klawiszowy. Zresztą programy większości szkół muzycznych uwzględniają taki przedmiot jak pianino (ale na ogół nie od początku nauki). Jednak niewielu rodziców może sobie pozwolić na wydanie kilku tysięcy złotych na profesjonalne pianino. Zwłaszcza, że nie ma pewności, czy po kilku miesiącach edukacji muzycznej mały wirtuoz nie zechce nagle zostać piłkarzem albo tancerzem… Uwagę kierujecie więc na znacznie tańszy od pianina instrument klawiszowy, czyli keyboard. Ale czy w ogóle można traktować keyboard jako alternatywę dla pianina?

Odpowiednik – nie bardzo, instrument na start – zdecydowanie

Nie ma co się oszukiwać. Keyboard nie jest tańszym odpowiednikiem pianina. Nie jest w stanie zastąpić pianina nawet, gdy wybierzecie model z segmentu premium z dużą ilością oktaw. To dwa różne instrumenty, więc jeśli dziecko ma rozwijać technikę gry na pianinie, nie możecie zastąpić tego instrumentu keyboardem. Jednak keyboard to znakomity wybór dla początkującego muzyka, który jeszcze nigdy nie uczył się gry na instrumentach. Wprawdzie dziecko nie wykona na nim utworu z takim rozmachem jak na pianinie, ale z pewnością opanowanie keyboardu ułatwi okiełznanie „trudniejszych” instrumentów klawiszowych w bliższej lub dalszej przeszłości.

Najważniejsze zalety keyboardu

Keyboard to elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, który umożliwia grę z automatycznym akompaniamentem. Jest powszechnie wykorzystywany w muzyce rozrywkowej. Posiada wiele zalet. Podstawową jest łatwość nauki, stąd stanowi częsty wybór wśród osób początkujących, które jeszcze nigdy nie uczyły się grać na żadnym instrumencie. Brak widocznych postępów przez dłuższy czas może skutecznie zniechęcić niecierpliwego malca do nauki, dlatego keyboard idealnie sprawdza się w przypadku młodszych dzieci. Nauka szybko przynosi efekty, a co za tym idzie – satysfakcję i motywację. Pierwszą, prostą piosenkę dziecko jest w stanie nauczyć się grać już po jednej lekcji. Naukę dodatkowo wspiera oprogramowanie edukacyjne.

Keyboard pozwala uzyskać wiele ciekawych brzmień – z dźwiękami przeróżnych instrumentów, dając efekt utworu granego przez całą orkiestrę. Moduł automatycznego akompaniamentu umożliwia zagranie wyuczonej melodii wraz z wybranym „tłem” z bazy.

Do zakupu keyboardu dla świeżo upieczonego ucznia szkoły muzycznej przekonuje również aspekt finansowy. Instrument renomowanego producenta Casio kupicie już za niespełna 300 zł. Ceny najdroższych modeli nawet nie zbliżają się do cen standardowych pianin. Sprawdźcie, ile kosztują keyboardy w sklepie nauczsiegrac.pl. Jeżeli w przyszłości dziecko zrezygnuje z edukacji muzycznej lub „przerzuci się” na pianino lub fortepian, niedrogi i kompaktowy keyboard bez problemu sprzedacie.

Ważną zaletą instrumentu jest także mobilność i kompaktowość. Stosunkowo mały i lekki keyboard można bez większego wysiłku przenosić, przewozić i przechowywać, co z pewnością docenicie, jeśli mieszkacie w niewielkim mieszkaniu w bloku.

O czym trzeba pamiętać, kupując keyboard na potrzeby szkoły muzycznej?

Pamiętajcie o dopasowaniu instrumentu do indywidualnych potrzeb dziecka. Będzie ono musiało (niemal) codziennie ćwiczyć na kupionym keyboardzie. Nie może być to pierwszy lepszy sprzęt, ale naprawdę jakościowy produkt. I najważniejsze. Zanim zdecydujecie się na zakup danego modelu keyboardu, skonsultujcie swój wybór z nauczycielem. Może się okazać, że niedopuszczalne jest zastąpienie pianina akustycznego lub cyfrowego keyboardem. Sporo zależy od szkoły i etapu edukacji. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by Wasze dziecko oswajało się z instrumentem klawiszowym zanim jeszcze zasiądzie w szkolnej ławce.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Krakowie jest najwięcej hoteli i będzie więcej. Jednocześnie Kraków najwięcej traci
Następny artykuł„Pod lupę” weźmiemy motocyklistów