A A+ A++

Zainicjowany przez bp. Mariana Florczyka, wyruszył dzisiaj w niedzielę 27 odbywany po raz trzeci rajd rowerowy na Westerplatte, aby uczcić pochodzących z Kielecczyzny obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Uczestnicy przejadą prawie 700 kilometrów. W peletonie znaleźli się m.in. świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, były utytułowany kolarz, obecnie selekcjoner kadry narodowej elity mężczyzn – Tomasz Brożyna oraz Łukasz Dudała, prezes grupy DEK Meble Cyclo Korona Kielce. Na trasie ma dołączyć inny olimpijczyk w kolarstwie Zbigniew Piątek, obecnie burmistrz Piekoszowa. W pierwszym etapie rajdu uczestniczy także Magdalena Fogiel – Litwinek, zastępca komendanta wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy.

Wyruszyli w dwóch grupach, każda z nich liczy po 15 osób.

Żegnali ich m.in. bp Marian Florczyk, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik, senator Krzysztof Słoń, wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, rodziny cyklistów, kielczanie. Wszyscy zauważali szczególnie obecność i uczestnictwo młodych ludzi i podkreślali, jak to ważny dla nich przekaz. Jak zaznaczyła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, przypominanie młodemu pokoleniu o tym, co wydarzyło się w pierwszych dniach II wojny światowej, to obowiązek.

Wyruszenie na Westerplatte poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w kieleckiej bazylice katedralnej i błogosławieństwo rowerzystów.

– Główną ideą rajdu jest przywołanie pamięci i wspominanie najodważniejszych z odważnych, szczególnie tych, którzy walczyli na Westerplatte i pochodzili z Kielecczyzny. Chętnych do udziału w tym rajdzie było bardzo dużo, ale ze względów organizacyjnych jedzie 30 osób, w dwóch grupach po 15 osób. Uczestnicy są w różnym wieku, są też młodzi zawodnicy z klubu Cyclo Korona Kielce – powiedział bp Florczyk.

Trasa licząca ok. 700 km i rozłożona na 5 dni, prowadzi przez Tomaszów Mazowiecki, Uniejów, Gniezno i Grudziądz, z docelowym Gdańskiem. Tam pielgrzymi z Kielecczyzny wezmą udział w obchodach rozpoczęcia II wojny światowej. Po drodze będą odwiedzali miejsca pamięci.

Uczestnicy rajdu wezmą udział w uroczystościach państwowych związanych z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, które rozpoczną się 1 września, o godzinie 4.45.

Kolejnym wydarzeniem będzie akcja pod hasłem „Zapal znicz dla Westerplatczyka” zaplanowana na 1 września, realizowana na Kielecczyźnie. Kolejnego dnia odbędzie się festyn historyczny, ku pamięci obrońców Westerplatte. Kulminacją będą wojewódzkie obchody „Pamiętamy o Westerplatczykach”, zaplanowane na 7 września z Mszą św. w kieleckiej bazylice, a cały cykl wydarzeń zakończy konferencja edukacyjna 18 września.

Głównym celem rajdu jest uczczenie 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. walczyli na Westerplatte. W obronie Westerplatte wzięło udział 200 polskich żołnierzy, ok. 80 z nich pochodziło z Kielecczyzny.

Pierwszy rajd odbył się w 2021 roku. Piętnastoosobowa grupa rowerzystów wyjechała z Kielc 31 sierpnia i pokonała 550 kilometrów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułДва московські аеропорти призупиняли роботу: вводили план “Килим”, затримували рейси
Następny artykułЧерез проект Хочу жить в плен сдались 24 тысячи россиян