A A+ A++

Wśród wskazanych 10 listopada br. wykonawców zamówienia Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) znalazły się zarówno przedsiębiorstwa, jak i ośrodki naukowo-badawcze, głównie w ramach zgłoszonych konsorcjów celowych. Wskazane wątki realizacji przedstawiono w podziale na części – od I do IV, odpowiadające kolejno: misjom naukowym z zakresu astronomii obserwacyjnej, badań ciał niebieskich, eksploracji i eksploatacji bliskich planet, a także Księżyca; optycznej obserwacji Ziemi; radarowej obserwacji Ziemi (z wykorzystaniem radaru z syntetyczną aperturą – SAR); koncepcji kosmicznego zastosowania najnowszych rozwiązań i trendów technologicznych (sztucznej inteligencji, układów optycznych, elektronicznych i robotycznych, a także specjalistycznych materiałów). Ponadto w opisie przedmiotu zamówienia widniała jeszcze jedna kategoria – telekomunikacji i nawigacji satelitarnej, jednak w ogłoszonych wynikach przetargu nie odniesiono się do niej bezpośrednio.

Zamówienie w części I. (dotyczącej koncepcji naukowej misji kosmicznej) zdobyło konsorcjum wykonawców, w którym liderem jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Pozostali partnerzy przedsięwzięcia to Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz spółka Creotech Instruments. Realizację zlecenia w tym przedmiocie wyceniono na 202 802,50 PLN (brutto).

W części II. (wątek z zakresu optycznej obserwacji Ziemi) wybór padł na ofertę konsorcjum z wiodącą rolą wrocławskiej firmy Scanway. Pozostałymi partnerami w tym obszarze realizacji zamówienia będą spółki Creotech Instruments oraz Blue Dot Solutions. Koszt w tym przypadku to 105 165,00 PLN brutto.

Dalej, III. część realizacji zamówienia (odnosząca się do koncepcji obrazowania radarowego z orbity) przypadła w udziale pojedynczej spółce – ICEYE Polska. Zatwierdzona cena ofertowa brutto to 120 540,00 PLN.

W ostatnim wskazanym wymiarze (część IV. – koncepcja zastosowania innowacyjnych rozwiązań w misji kosmicznej) zlecenie trafiło do gliwickiej spółki KP Labs. W tym przypadku koszt ma wynieść 104 550,00 PLN brutto.

Oferty we wszystkich obszarach rozpatrywanego zamówienia POLSA przyjmowano do 6 października br. Przetarg prowadzony był w trybie podstawowym bez negocjacji.

Obecny w obu pierwszych konsorcjach Creotech Instruments zakłada, że nośnikiem satelitów opisanych w pracach koncepcyjnych będzie autorska platforma satelitarna tej firmy. “Projekty te zwiększają prawdopodobieństwo realizacji misji kosmicznych opartych na głównym produkcie Spółki, jakim jest platforma mikrosatelitarna HyperSat” – wskazano w okolicznościowym komunikacie.

Ogłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną konkurs ofert dot. wykonania koncepcji misji kosmicznych (połączonego z oceną wykonalności) z pełnym lub istotnym polskim zaangażowaniem trwał od końcówki września. To pierwsze z zapowiedzianej serii kierunkowych zleceń POLSA.

Zrealizowany nabór odnosi się do zakresu usług kwalifikowanych jako studia wykonalności, usługi doradcze i analizy. Koncepcje powstające w wyznaczonych obszarach spodziewanych polskich misji kosmicznych mają być dostarczone w terminie 6 tygodni od momentu zawarcia umowy, jednak nie później niż do 15 grudnia br.

Więcej szczegółów na temat realizacji i wyników zamówienia POLSA – na stronie internetowej platformy zakupowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerażające nagrania z Białorusi. Służby rzucają jedzenie
Następny artykułLaury Pacanowskie wręczone. Super Laur dla ministra Michała Cieślaka