A A+ A++

„Wczesne wspomaganie rozwoju szansą dla dziecka, wsparciem dla rodzica” to temat konferencji naukowej, jaka odbyła się w Starostwie Powiatowym w Opatowie. Prelegenci poruszali kwestie związane z grupą całościowych zaburzeń rozwojowych zwanych autyzmem.

Jest chorobą genetyczną o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu. Trwa całe życie, a pierwsze objawy diagnozowane są już we wczesnym dzieciństwie.  Autyzm bo o nim mowa, dotyka coraz więcej osób, dlatego ważne jest, aby budować wśród społeczeństwa świadomość dotyczącą tych zaburzeń oraz obalać mity.

Podczas konferencji w starostwie specjaliści (psychiatra, fizjoterapeuta, logopeda) przybliżyli zagadnienia dotyczące problemów z jakimi borykają się na co dzień osoby dotknięte autyzmem, a także ich bliscy i znajomi.

Dr n. med. Dariusz Mazurkiewicz w swoim wykładzie podkreślił, że wczesna diagnoza i odpowiednia terapia u dziecka z zaburzeniami autyzmu pozwala na złagodzenie objawów, a to bezpośrednio przedkłada się na lepsze funkcjonowanie w dorosłym życiu.  Osoby z autyzmem podejmują pracę i mogą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Jednak aby tak się stało potrzeba dużej pracy i odpowiednio dobranej rehabilitacji.

Małgorzata Spychaj, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemienicach podzieliła się doświadczeniami pracy z dziećmi w Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych, które od tego roku zostało utworzone w SOSW w Niemienicach.

Podczas konferencji wystąpiły również przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola z oddziałami integracyjnymi HAHAHA w Opatowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW oczekiwaniu na zimę
Następny artykułWinyle znów w Biedronce. Ruszyła świąteczna promocja! [LISTA]