A A+ A++

Poniedziałek przynosi dalsze umocnienie się dolara na szerokim rynku, jego korekta widoczna w piątek po południu jest negowana. Przypomnijmy, pomimo lepszych odczytów Departamentu Pracy USA, inwestorzy zareagowali na zasadzie “sprzedaży faktów”. Kolejne niepokojące informacje przypomniały jednak inwestorom, gdzie jest “bezpieczna przystań”. Z Chin napłynęły doniesienia o ponownym wzroście zakażeń COVID (stwierdzono też pierwszy przypadek subwariantu BA.5), co rodzi ryzyko ponownych lockdownów.

Z kolei francuski minister gospodarki, którego cytują dzisiaj tamtejsze media, jest zdania, iż ryzyko całkowitego zakręcenia kurka z gazem przez Rosję na jesieni jest bardzo prawdopodobne – to daje paliwo do recesyjnych strachów. Niemniej euro nie jest dzisiaj w gronie najbardziej tracących walut. W przestrzeni G-10 najgorzej zachowują się korony skandynawskie, dolar australijski, oraz funt. Na szerokim rynku niechlubne podium zajmują waluty naszego regionu z forintem na czele.

Co dalej? W tym tygodniu kluczowe mogą okazać się publikowane w środę dane z USA o inflacji CPI w lipcu. Wprawdzie ruch o 75 pb na posiedzeniu FED 27 lipca jest przesądzony, to jednak odczyt może dać ewentualne argumenty do dyskusji wokół tego, co stanie się we wrześniu  – na razie rynek wycenia ruch o 50 pb.
Dzisiejszy kalendarz makro będzie ubogi w publikacje. Na uwagę zasługują popołudniowe wystąpienia przedstawicieli BOE, ECB i FED.

Piątkowa świeca doji na EURUSD to jednak za mało, aby móc doprowadzić do nieco dłuższej korekty. W poniedziałek rynek ponownie ugina się pod własnym ciężarem, a pretekstem są te same obawy, co kilkanaście dni temu. Europejscy politycy straszą nadchodzącym kryzysem, do którego może przyczynić się Rosja, jeżeli zdecyduje się na jesieni na szantaż gazowy (za wsparcie Ukrainy przez Zachód) i definitywnie zakręci kurek z gazem prowadząc do dużych perturbacji w europejskim przemyśle. Takie informacje i związane z nimi negatywne emocje, to woda na młyn dla dalszych spadków euro, niezależnie od tego na ile faktycznie taki pesymistyczny scenariusz w europejskiej gospodarce miałby mieć miejsce.

Czy dolar jest bliski szczytu?
Dolar mocny przed danymi z rynku pracy
Waluta nadal pod presją
Dolar zerka na rynek pracy
Kolejna podwyżka stóp
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGPW realizuje oparty na blockchainie projekt związany z rynkiem sztuki
Następny artykułKoniec z bezterminowym prawem jazdy. Każdy kierowca musi wymienić dokument. Sprawdź, do kiedy masz na to czas