A A+ A++

Początek kwietnia rozpoczął się od dostosowania się mieszkańców powiatu opoczyńskiego do wprowadzanych Rządowych ograniczeń za których złamanie groziło nawet 30 tys. zł.

Wg raportu Ministerstwa Zdrowia, w Polsce na Koronawirusa choruje już ponad 3 tys. osób. Lasy Państwowe wprowadzają zakaz wstępu do lasów. W Powiecie Opoczyńskim 1 kwietnia liczba zakażonych osób wynosi 22.

W walce z koronawirusem przyszły nam z pomocą Instytucje Kościelne. Wielkim wsparciem dla Powiatu Opoczyńskiego stała się Caritas Diecezji Radomskiej. 28 marca wraz z fundacją SMS z Nieba oraz Caritas, w ramach ogólnopolskiej akcji „Zanurzeni w miłości” udało nam się zebrać w niecała dobę aż 105 tyś zł na zakup nowego respiratora dla Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Opocznie. Czek na nowy sprzęt dyrekcja szpitala odbiera 7 kwietnia.

9 Kwietnia Rząd powiadomił nas, że utrzymał wszystkie obowiązujące do tej pory ograniczenia związane z koronawirusem i dołożył jedno nowe: obowiązek zasłaniania twarzy w przestrzeniach publicznych. Egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostały przełożone. W mszach świętych wciąż może uczestniczyć tylko pięcioro wiernych.

10 kwietnia również w naszym powiecie obchodzono rocznice wydarzeń w Katyniu oraz Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości są skromne – Znicze złożyli Starosta Marcin Baranowski, Wicestarosta Maria Barbara Chomicz a także Poseł Robert Telus, Szef Biura Posła- Rafał Skoczylas oraz Piotr Tomczyk.

Święta wielkanocne upływają w zupełnie innej rzeczywistości niż dotąd. Święcenie pokarmów odbywało się w większości przypadków w domach. Nie wyjeżdżaliśmy do rodzin, nie wychodziliśmy do kościołów.

W naszym szpitalu przywrócone zostaje funkcjonowanie zawieszonych decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opocznie Oddziałów: Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Wewnętrznego oraz Bloku Operacyjnego.

Uruchomienie Oddziałów nastąpiło na skutek powrotu do pracy z obowiązkowej kwarantanny większości personelu medycznego oraz po przeprowadzonej dezynfekcji pomieszczeń Oddziałów, której skuteczność została potwierdzona próbami czystościowymi wykonanymi przez Laboratorium Szpitala.

15 kwietnia Państwowa Powiatowa Inspektor Sanitarna w Opocznie wydała decyzję o zakazie wstępu do pomieszczeń Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Drzewicy na okres od dnia 15.04.2020 r. do dnia 29.04.2020 r., z wyłączeniem osób dokonujących dekontaminacji. Zostało również wydane polecenie przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy (ul. Stawowa 21, Drzewica) w okresie od dnia 15.04.2020 r. do dnia 29.04.2020 r.

Następnie, Wojewoda Łódzki wydał polecenie o przyjęciu do leczenia w warunkach oddziałów zakaźnych osób transportowanych z Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Drzewicy u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 lub też podlegają obowiązkowej kwarantannie. Na podstawie tych decyzji mieszkańcy DPS w Drzewicy zostali przewiezieni do szpitali na terenie województwa łódzkiego. 22 osoby zostały przewiezione do szpitala w Bełchatowie, 18 osób do Tomaszowa Mazowieckiego, a kolejne 20 osób do szpitala w Radomsku.

Wszyscy pracownicy, pielęgniarki, wolontariusze oraz żołnierze WOT, przebywający w DPS w Drzewicy, udadzą się na kwarantannę w miejsca wyznaczone przez Państwową Powiatową Inspektor Sanitarną w Opocznie. W ewakuacji mieszkańców Domu Społecznej w Drzewicy brali udział: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, wojewódzkie służby medyczne i sanitarne, żołnierze 25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi przy pomocy: 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Komendy Powiatowej Policji w Opocznie oraz Powiatowego Sztabu Kryzysowego. Transport mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Drzewicy zakończył się dziś 16.04.2020 r. o godz. 6:00 rano. Dekontaminacje terenu i budynków Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy wykonali żołnierze 5 Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego.

16 kwietnia w życie wszedł obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Jednocześnie jednak, Rząd zapowiedział luzowanie restrykcji związanych z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że pierwszy z czterech etapów łagodzenia obostrzeń rozpocznie się 20 kwietnia. Obejmuje on. m.in. dozwolenie przemieszczania się w celach rekreacyjnych, otwarcie parków i lasów oraz zwiększenie limitu liczby klientów w sklepach. Sejm przyjął również część poprawek Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej 2.0.

Trwa organizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie akcja ”Powrót do Domu”. Polega ona na zbiórce odzieży, środków higienicznych i produktów pierwszej potrzeby, które trafią do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Drzewicy. Obiekt, w którym mieszkali został gruntownie zdezynfekowany dzięki pomocy 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona BERBECKIEGO. Ze względów bezpieczeństwa zutylizowane zostały także ubrania oraz pościel mieszkańców DPS-u. Pomoc dla Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy płynie nie tylko od darczyńców z terenu Powiatu Opoczyńskiego. W akcję, spontanicznie włączyły się organizację kościelne z Żyrardowa.

21 kwietnia do Opoczna przyjeżdża ogromy transport niezbędnej odzieży, środków higienicznych i produktów pierwszej potrzeby, który dostarczyli ks. Sylwester Bernat z Parafii Matki Bożej Pocieszenia W Żyrardowie oraz Pan Marek Puszcz- który koordynował akcję transportu. Wszystkie te dary zostaną przekazane powracającym z ewakuacji mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy.

Naszą walkę z Koronawirusem po raz kolejny wsparł tego dnia Wojewoda Łódzki- Tobiasz Bocheński. Od Urzędu Wojewódzkiego otrzymaliśmy 1050 masek, 750 rękawiczek, 20 litrów płynów do dezynfekcji oraz 30 kombinezonów ochronnych.

W 6-tej dobie po szczegółowej dezynfekcji i dekontaminacji całego Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy, które przeprowadzili Żołnierze 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona BERBECKIEGO, do budynku znów wróciło wojsko. Tym razem żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej środkami chemicznymi specjalnego przeznaczenia, zdezynfekowali wszystkie powierzchnie metalowe oraz sprzęty które mogły pozostać w DPS. Tym samym zdezynfekowano po raz kolejny np. klamki czy metalowe części łóżek mieszkańców.

Do pomocy w sprzątaniu i przygotowywaniu Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy na powrót mieszkańców, włączyła się Dyrektor Agnieszka Nalewczyńska oraz wolontariusze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie.

27 kwietnia do swojego domu wróciło 17 mieszkańców ze szpitala w Tomaszowie Mazowieckim, którzy mieli dwa ujemne wyniki na obecność koronawirusa. Otrzymali nowe ubrania, koce, środki czystości, buty. Dobre samopoczucie mieszkańców podczas transportu było w wielkie mierze zasługą Żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Terytorialnych. To ich profesjonalizm po raz kolejny przyczynia się do ratowania zdrowia mieszkańców DPS w Drzewicy.

27 kwietnia do mieszkańców DPS w Drzewicy trafiło ponad 80 nowych najwyższej jakości koców a także kilkaset maseczek ochronnych przekazanych przez naszych przyjaciół – Posłów Pis z okręgu piotrkowskiego – do akcji pomocy DPS w Drzewicy włączyli się tacy parlamentarzyści jak Anna Milczanowska i Antoni Macierewicz i wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba. Dary dla DPS w Drzewicy przekazali nam Radna Powiatu Opoczyńskiego- Maria Witkowska – oraz Zastępcy Dyrektora KOWR- Beata Ozga-Flejszer i Marek Sarwa.

28 kwietnia Starosta przekazał do Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach kombinezony wielokrotnego użytku, maseczki, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji. Placówka jest odpowiednio zabezpieczona i gotowa na przyjęcie nowych pensjonariuszy. Wygospodarowano 2 pokoje, gdzie można przyjąć osoby na kwarantannę, a odpowiednie środki bezpieczeństwa pozwolą na sprawowanie opieki nad nowymi mieszkańcami.

28 kwietnia dary dla Mieszkańców Domu Pomocy w Drzewicy przekazali parafianie oraz proboszcz ks. mgr Dariusz Laseczka z Parafii pw. św. Wojciecha w Kraśnicy. To setki ubrań, koców oraz najpotrzebniejszych środków czystości.

29 kwietnia zadania funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i obsługą bieżących zdarzeń na terenie powiatu opoczyńskiego przejęli funkcjonariusze z komendy w Piotrkowie Trybunalskim oraz z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Takie czasowe rozwiązanie zostaje wprowadzone w związku z potwierdzeniem zarażenia koronawirusem kilku funkcjonariuszy opoczyńskiej komendy i koniecznością weryfikacji pozostałych.

29 kwietnia Żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej pod dowództwem Generała brygady Adama Marczaka, zorganizowali zbiórkę odzieży i artykułów higienicznych dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Żołnierze Nie tylko zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, ale też przywieźli je do siedziby DPS.

Nasi samorządowcy ponad podziałami politycznymi, potrafią zorganizować z własnych prywatnych środków wielki transporty odzieży, pościeli, chemii i produktów pierwszej potrzeby dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Wszystkie te rzeczy trafią do mieszkańców DPS w Drzewicy. To odzież, buty, pościel, koce, środki higieny, proszki do prania, pasta do zębów, napoje czy słodycze. W zbiórce uczestniczyli Poseł na Sejm RP Robert Telus, Członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Opoczyńskiego ale także Jerzy Lesiak – właściciel firmy Wełnotex, Bogdan Kubiszewski – dyrektor PUP w Opocznie, Anna Pręcikowska-Skoczylas – Dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim, Stowarzyszenie Przyjaciół Bazyliki w Studziannie, KGW Brudzewice, Elżbieta Chmielewska, Jolanta Schmidt z Senior + z Ujazdu oraz Pani Maria Łuczkowska. Lista jest ogromna, każdy chce pomoc.

Bardzo skromny przebieg miały uroczystości poświęcone 80. rocznicy śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego, które odbyły się 30 kwietnia w bazylice Matki Boskiej Świętorodzinnej oraz w Anielinie. W nabożeństwie uczestniczyło tylko kilkanaście osób, a wśród nich: Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński, Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Opoczyński, Józef Róg – Przewodniczący Rady Powiatu, którzy reprezentowali Powiat Opoczyński. Robert Telus – Poseł RP na Sejm był przedstawicielem parlamentu. Był także Adam Grabowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Marian Pisarski – Dyrektor Szkół Powiatowych w Drzewicy im. mjr Hubala, żołnierze z: 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, Andrzej Dyszyński ze Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”, leśnicy z Nadleśnictwa Opoczno, a miejscowy samorząd reprezentowała Maria Grzybek – Z-ca Wójta Gminy Poświętne.

Po nabożeństwie wszyscy udali się do Anielina, by w miejscu jego śmierci złożyć wiązanki i zapalić znicze. Nie było żadnych przemówień, ani dodatkowych uroczystości. Tuż przed godziną 12 do Anielina przybył także Jan Józef Kasprzyk – Prezes Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

30 kwietnia łączna liczba osób zakażonych, w tym zdrowych po zakażeniu w Powiecie Opoczyńskim wynosi 193.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły trener Polaków poprowadzi Irańczyków?
Następny artykułMaseczki dla rolników od Powiatowej Izby Rolniczej