Enea Zastal BC Zielona Góra przegrał przed własną publicznością z BC Kalev Tallin 88:95 (23:28, 22:18, 24:18, 19:21) w swoim 22. meczu Zjednoczonej Ligi VTB. Mistrz Polski zajmuje w tabeli piątą pozycję.

Mistrzowie Polski od początku mieli kłopoty z ofensywnie grającą drużyną z Estonii prowadzoną przez łotewskiego trenera Robertsa Stelmahersa, niegdyś znakomitego rozgrywającego, mistrza Polski ze Śląskiem Wrocław (2000), który pierwsze pięć miesięcy w polskiej lidze spędził w… Dallas Zastal Zielona Góra.

Do przerwy zielonogórzanie przegrywali 45:56 i choć trzecią odsłonę wygrali i zmniejszyli straty, to losy meczu rozstrzygnęły się w ostatniej części. W niej nie do zatrzymania byli gracze obwodowi BC Kalev – Marcus Keene i Janari Joesaar, którzy trafiali raz za razem zza linii 6,75 m. Pierwszy miał pięć celnych takich rzutów (oraz 10 asyst), a drugi sześć “trójek” i 12 zbiórek W całym spotkaniu goście rzucili 14 razy za trzy punkty, podczas gdy gospodarze dziewięć. Estończycy wygrali też walkę pod tablicami 46:38 i mieli wyższy procent rzutów za dwa punkty (50 proc.)

Koszykarze trenera Żana Tabaka mieli szansę na wygraną w czwartej kwarcie – po dwóch rzutach za trzy punkty debiutującego w Zastalu Adama Smitha (będzie grał tylko w Lidze VTB, bo okienko transferowe w polskiej lidze zostało już wcześniej zamknięte) gospodarze przegrywali jednym punktem (77:78). Prowadzenie dał im rzut Krzysztofa Sulimy (79:78), ale rywale odpowiedzieli akcjami Keena i Joesaara. Kalev prowadził w 36. minucie 83:79 i do końca nie oddał kilkupunktowej przewagi.

Smith, który został sprowadzony po kontuzji Greka Nikosa Pappasa, w debiucie był drugim strzelcem zespołu. Gospodarzom zabrakło tym razem wsparcia dwóch innych Amerykanów Skylera Bowlina i Geoffreya Groselle’a, którzy z zerowym dorobkiem zakończyli spotkanie.

“Gratuluję drużynie gości. Zagrali bardzo twardo. Nie mogliśmy +dorównać+ do ich poziomu intensywności przez większość meczu. Zawsze byli o krok przed nami” – powiedział trener Tabak cytowany na oficjalnym Twitterze klubu.

Zastal z bilansem 13-9 zajmuje nadal piątą lokatę – najwyższą w historii występów polskich drużyn w VTB. Mistrzowie Polski są już pewni udziału w play off.

W tabeli prowadzi Zenit Sankt Petersburg (16-3), przed Uniksem Kazań (15-4).

Mistrz Polski kolejne spotkanie rozegra na własnym parkiecie – z Chimkami Moskwa (22 marca), a rywalizację sezonu zasadniczego zakończy dalekim wyjazdem na mecz z Astaną Kazachstan (25 marca).