A A+ A++

Ponad 100 interwencji strażaków w Bielsku-Białej. Tak wyglądał krajobraz po przejściu trąby powietrznej w stolicy Podbeskidzia. – To było przerażające. Nigdy nie widziałem takiej siły natury – skomentował Czytelnik.

– Wczoraj wieczorem w wyniku gwałtownych burz, Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała ponad 100 interwencji. Większość zdarzeń miała miejsce na terenie Bielska-Białej oraz gminy Jasienica. Strażacy usuwali powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzona połacie dachowe oraz pozrywane linie energetyczne. Na szczęście nie było osób poszkodowanych – informuje Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

Na ulicy Alei Armii Krajowej w Bielsku-Białej wskutek silnego wiatru z dachu budynku zerwało się około 600 m2 blachy, która spadła na sąsiednie posesje. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. – Miejsce, gdzie znajdował się dach wygrodzono taśmą ostrzegawczą. Następnie zabezpieczono resztki dachu na budynku, przeniesiono składowany na poddaszu towar (części samochodowe) w bezpieczne, suche miejsce oraz zabezpieczono część dachu folią – dodaje Patrycja Pokrzywa.

Fot. Michał Kubala/FB Czecho Meteo Pogoda

Fot. Ilona Strządała/FB Czecho Meteo Pogoda

Strażacy zabezpieczali również uszkodzone dachy w rejonie ulicy Olszówki oraz Karpackiej. Na ul. Olszówki drzewo spadło na budynek wielorodzinny i uszkodziło dach (uszkodzone liczne dachówki, w tym gąsiory, śniegołazy i rynny oraz powstały pęknięcia w środku mieszkania). Strażacy przy zastosowaniu technik alpinistycznych usunęli drzewo z budynku. Z kolei na ulicy Doliny Miętusiej w Bielsku-Białej drzewo przewróciło się na trzy pojazdy na parkingu. A na posesji przy ulicy Karpackiej drzewo spadło na garaż i dwa samochody.

– Na filmie widać doskonale chmurę stropową, z której prawdopodobnie zeszła krótkotrwała trąba powietrzna. Jaką miała siłę? Tego dowiemy się po wszystkich analizach i ekspertyzach tych, którzy zajmują się tym profesjonalnie… Z mojej amatorskiej oceny mogła to być co najwyżej siła F0 lub mocno naciągane F1 w skali Fujity – napisał administrator strony Czecho Meteo Pogoda.

– Przy tak rozwiniętym leju z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o kontakcie z ziemią, co potwierdza wystąpienie trąby powietrznej w Bielsku-Białej, w rejonie osiedla Karpackiego. Do tego liczne szkody w drzewostanie i zerwane dachy. Warunki atmosferyczne również umożliwiały wystąpienie takiego zjawiska – dodali Łowcy Burz Podbeskidzie.

– Nie wyklucza się możliwości wystąpienia mezocyklonicznej trąby powietrznej, co miało najpewniej miejsce w Bielsku-Białej. Z waszych raportów wynika, że powstał tam masywny lej kondensacyjny, który najpewniej miał krótkotrwały kontakt z ziemią – podali na swoim facebookowym profilu Polscy Łowcy Burz.

Czytaj także: Trąba powietrzna w Bielsku-Białej! Lej miał kontakt z ziemią | ZDJĘCIA i WiDEO

  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTesla платить $20 тисяч на рік за верифікацію всіх своїх акаунтів у соцмережі X – ЗМІ
Następny artykułPielgrzymi przeszli śladami księdza Dariusza Sańko [WIDEO, FOTO]