A A+ A++

Publikacja z dnia: 17-04-2023 20:04

Kreatyna jest bez wątpienia jedną z najbardziej popularnych odżywek treningowych, czy też w ogóle suplementów diety. Stąd też często jest nawet nazywana “królową suplementów”. 

Jednak czy jest to słuszne określenie, a przede wszystkim skąd się ono wzięło? Warto się temu wszystkiemu dokładniej przyjrzeć, a dzięki temu zobaczyć też, czy przydałaby się ona w Twojej diecie. 

Jak to zrobić? Przede wszystkim za sprawą przyjrzenia się jej działaniu.

Chociaż sama kreatyna przynajmniej z nazwy jest znana dużej liczbie osób, nawet tym niezwiązanym bezpośrednio z branżą fitness, to znacznie mniej osób wie, że jest ona substancją naturalną. W organizmie powstaje w wątrobie, a jest obecna także w wielu różnych produktach spożywczych spożywanych codziennie. Skąd więc zatem pomysł na jej suplementację? Wszystko z uwagi na fakt, że żadne znane obecnie źródło pożywienia, nie jest w stanie zagwarantować kreatyny w takiej ilości, aby mogła ona faktycznie oddziaływać na organizm. Zatem w jaki sposób to robi?

Działanie kreatyny na organizm człowieka

Kreatyna jest przede wszystkim potrzebna komórkom mięśniowym do magazynowania oraz produkcji energii, za pośrednictwem tzw. związków wysokoenergetycznych. Co ciekawe, w mięśniach po raz pierwszy, została odnaleziona w pierwszej połowie XIX wieku. W naszym organizmie jest naturalnie syntetyzowana w niewielkich ilościach (1 lub 2 gramy na dobę) dzięki metioninie, argininie oraz glicynie. Natomiast razem z innymi związkami – fosforanami, tworzą tzw. fosfokreatynę, która to właśnie wpływa na produkcję cząstek ATP, czyli wspomnianych już źródeł energii dla mięśni.

Kreatyna jednak ma dużo różnych form, które mają nieco inne właściwości, inną wchłanialność itp. Najlepiej przebadaną naukowo formą, której działanie jest potwierdzone, jest monohydrat kreatyny. Czyli po prostu kreatyna połączona z cząsteczkami wody i jest to najczystsza jej forma. Jednak w jaki sposób działa? Wspomniane cząsteczki ATP wpływają na możliwości treningowe, a także regeneracje pomiędzy treningami. Co więcej, sama Kreatyna ma wpływ na syntetyzowanie białka przez mięśnie, a dzięki temu proteiny mają większe możliwości wpływania na naszą masę mięśniową i są lepiej wykorzystywane.

Uczestniczy ona także w procesach rozpadu węglowodanów w mięśniach, a jest to istotne z uwagi na ich zwiększony metabolizm, a tym samym jeszcze większe ilości energii organizmu, to jeszcze bardziej podkreśla pozytywny wpływ kreatyny na organizm przy okazji aktywności fizycznej. Ponadto, pozwala ona blokować działanie związków, które blokują odpowiedni rozrost masy mięśniowej, takie jak białko miostatyna oraz hormon IGF-1. Nic zatem dziwnego, że kreatyna znajduje tak wielu zwolenników.

Dlaczego warto suplementować kreatynę?

Organizm człowieka jest zaopatrywany samodzielnie na kreatynę, jednak w bardzo niewielkich ilościach. To powoduje, że zapotrzebowanie organizmu na ten związek jest zdecydowanie wyższe niż zdolności produkcyjne, szczególnie przy wykonywaniu aktywności fizycznej, rzeźbieniu własnej sylwetki itp. Kreatyna w podstawowych ilościach jest wykorzystywana już przy okazji nawet drobnych wysiłków, a to powoduje, że przy budowaniu masy mięśniowej, po prostu jej brakuje. Natomiast w pożywieniu, występuje ona także w nieznacznych ilościach i przy nawet najlepiej zbilansowanej diecie, niemożliwe byłoby zapewnienie odpowiedniego poziomu kreatyny.

Stąd też potrzebna jest jej suplementacja, a z uwagi na jej udowodnione naukowo działanie, jest ona chętnie wykorzystywana nawet przez początkujące osoby na siłowni. Potwierdzono, że dość znacznie przyspiesza ona proces kształtowania masy mięśniowej organizmu, a także ma ogólny, pozytywny wpływ na wzrost siły i wytrzymałości mięśni. W połączeniu z jej wysoką popularnością, otrzymujemy odpowiedź na to, że faktycznie kreatyna jest prawdziwą “królową suplementów”. Warto po nią sięgnąć i regularnie ją stosować. Jej mnóstwo form i wersji smakowych jest dostępnych w wielu sklepach z odżywkami i suplementami, takich jak sklep SFD. Na pewno uda się znaleźć jakąś formę kreatyny dla siebie.

(artykuł sponsorowany)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРФ блокує «Зернову ініціативу», у Тернополі заборонили УПЦ МП користуватись землею. Головне за 17 квітня
Następny artykułSpotkanie z politykami PO i KO pod hasłem #TuJestPrzyszłość