Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się nowa publikacja Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka, poświęcona dawnym pocztówkom. To album autorstwa Piotra Mikołajczyka, zatytułowany „Krotoszyn na dawnych pocztówkach (1897–1939)”. Książka trafiła niedawno do sprzedaży i dostępna jest między innymi w naszym sklepiku muzealnym. Materiał na temat wydawnictwa można również znaleźć na naszym kanale na platformie YouTube.
Dawne pocztówki są swoistym zwierciadłem przeszłości. Znając obiekty uchwycone na widokówkach, możemy pokusić się o refleksję na temat nieprzerwanego upływu czasu. Kartki dostarczają nam również wielu powodów do zadumy i wzruszeń. Drukowane na kartonikach fotografie lub linoryty stanowią dla historyków bezcenne źródło wiedzy na temat wyglądu ulic, budynków oraz szyldów i witryn sklepowych, a nawet ubioru i zajęć uchwyconych na nich osób.
W zbiorach krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego znajduje się ponad 1000 kart pocztowych, z których blisko połowę stanowią krotoszyńskie widokówki ze „złotego” okresu pocztówki, przypadającego na czasy „wilhelmowskie”, czyli na przełom XIX i XX stulecia. Najwięcej kart wydawano między końcem wieku XIX a początkiem Wielkiej Wojny (1914).
Do tej pory część krotoszyńskich widokówek została opublikowana w dwóch wydaniach albumu „Pozdrowienia z Krotoszyna. Widoki miasta na pocztówkach z lat 1897–1919”, które staraniem dyrektor Heleny Kasperskiej ukazały się w roku 2002 i 2009. Ponadto reprodukcje krotoszyńskich pocztówek ze zbiorów muzealnych pojawiały się dotychczas w różnorakich publikacjach wydawanych przez Muzeum oraz w lokalnej prasie. Część kolekcji była także prezentowana w sieci oraz podczas wystaw w 2012, 2022 i 2023 roku.
W wydanym właśnie albumie zebraliśmy ponad 200 pocztówek z lat 1897–1939, zarówno tych już publikowanych, jak i tych niedawno pozyskanych. Staraliśmy się, aby forma ich prezentacji, wzorem poprzednich albumów, przypominała spacer ulicami dawnego Krotoszyna i przeniosła czytelnika w czasy przełomu XIX i XX wieku. Katalog zaczynamy od najstarszych, wieloobrazkowych pocztówek litograficznych oraz krotoszyńskich panoram a następnie, zaczynając od dworca kolejowego, wzorem odwiedzających miasto będziemy „spacerować” po dawnym Krotoszynie. Każdy z rozdziałów tegoż albumu rozpoczyna się od historycznych informacji na temat miasta lub krótkiej historii omawianych miejsc.
Informacje o autorze:
Piotr Mikołajczyk – historyk, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzealnik i nauczyciel. Wychowanek krotoszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja. W latach 2003–2013 wychowawca w Młodzieżowym Klubie Środowiskowym „Rivendell”. Od 2004 nauczyciel kilku szkół podstawowych i ponadpodstawowych – obecnie krotoszyńskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2. Od roku 2013 dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie.
Od roku 2000 zajmuje się rekonstrukcją historyczną – organizator i współorganizator wielu pokazów i imprez historycznych oraz innych wydarzeń kulturalnych – zarówno w kraju jak i za granicą. Wiceprezes Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej, w ramach którego utworzył Poczet Wierzbięty z Krotoszyna, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, członek założyciel Stowarzyszenia „Twoja Alternatywa”, członek Stowarzyszenia Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.
Autor ponad stu artykułów popularyzatorskich i naukowych – dotyczących przede wszystkim historii średniowiecza oraz dziejów i kultury ziemi krotoszyńskiej. Projektant i konsultant kilkunastu gier, w tym gier miejskich i questów. Autor kilku broszur historycznych oraz dziesięciu publikacji książkowych, poświęconych głównie dziejom i kulturze regionu.
Uczestnik kilkunastu konferencji naukowych. Od kilku lat angażuje się w działalność popularyzatorską za pomocą mediów elektronicznych oraz bierze udział w programach o tematyce kulturalno-historycznej w mediach internetowych, lokalnych i ogólnopolskich. Autor plansz i tablic edukacyjnych oraz instalacji o tematyce historycznej, umieszczanych w przestrzeni miejskiej Krotoszyna i jego okolic.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS