A A+ A++

Ortodoncja to dziedzina, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Takie wady w przyszłości mogą prowadzić do wielu powikłań, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Główne konsekwencje, które najczęściej występują wśród osób z wadami zgryzu to: seplenienie, bóle głowy, wady wymowy, zgrzytanie zębami, przedwczesna utrata zębów, a nawet zaburzenia równowagi. Dlatego, gdy pojawiają się pierwsze symptomy, warto udać się do ortodonty, by wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Kiedy warto zacząć leczenie ortodontyczne?

Zaleca się, by pierwsza wizyta u ortodonty odbyła się jak najwcześniej. Pierwszy kontakt z lekarzem może odbyć się, gdy dziecko będzie miało już wszystkie zęby. Najlepiej, by nie było to później niż w wieku 7 lat. Wizyta, która odbędzie się we wczesnym wieku, może zapobiec wielu komplikacjom w przyszłości, a także obniżyć ewentualne koszty leczenia. Warto zwrócić się z dzieckiem do lekarza, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie są widoczne żadne wady. Kwestie, na które w szczególności trzeba zwrócić uwagę to:

  • wysunięta lub cofnięta bródka u dziecka
  • asymetria twarzy
  • nachodzące na siebie zęby
  • widoczne szpary między zębami
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych
  • oddychanie przez usta
  • wada wymowy
  • ssanie kciuka, nadmierne obgryzanie paznokci i przedłużone ssanie smoczka
  • trudność w zamykaniu ust

Warto już od najmłodszych lat starać się eliminować u swojego dziecka szkodliwe nawyki i wprowadzić zdrową dietę. Twarde jedzenie, takie jak surowe warzywa również wpływa pozytywnie na zgryz i pomaga w jego prawidłowym rozwoju. Przekonanie dziecka do zdrowych nawyków może być niemałym wyzwaniem, jednak ten wysiłek ma szansę odpłacić się w przyszłości nienagannym zgryzem. 

Wady zgryzu w dorosłym życiu

Niestety, jeszcze kilka lat temu świadomość odnośnie do wad zgryzu była znacznie mniejsza, dlatego nie każdy miał szansę na wizytę u ortodonty w dzieciństwie. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć wbrew powszechnej opinii praktycznie na każdym etapie życia. Ortodoncja w klinice Supradent w Warszawie jest na to doskonałym przykładem, ponieważ zajmuje się zarówno młodszymi, jak i nieco starszymi pacjentami. 

Im szybciej podejmiemy się leczenia, tym lepiej. Dlatego, jeżeli doskwiera nam wada zgryzu, warto zareagować od razu. Wskazaniem do wizyty u ortodonty mogą być:

  • oddychanie przez usta
  • łatwe ścieranie się zębów i zgrzytanie nimi
  • wada wymowy
  • dysfunkcja języka
  • kompleksy z powodu stanu uzębienia

Gdy występują u nas odsłonięte szyjki zębowe, wtedy w szczególności nie powinniśmy zwlekać z wizytą. Może to zapobiec wielu komplikacjom. 

Podsumowanie

Choć najlepiej rozpocząć leczenie i kontrolę zgryzu jak najwcześniej, nigdy nie jest za późno. Wcześniejsza wizyta może natomiast zapobiec wielu dolegliwościom i obniżyć koszty leczenia, które zazwyczaj w przypadku osób dorosłych są bardziej kosztowne i trwają dłużej. Ortodoncja jest dziedziną, która stale się rozwija i obecnie jest możliwe mnóstwo rozwiązań, które mogą pomóc uporać się z kompleksami i wieloma powikłaniami. Dlatego warto zgłosić się do specjalisty jak najszybciej, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem i stanem uzębienia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł50 tys. zł na pomysły młodych mieszkańców Katowic. W ramach „Centrum Aktywności Młodzieżowej”
Następny artykułNajwiększy sekret Kremla: ile wart jest majątek Władimira Putina