W trzeciej kolejce sezonu 2023/2024 piłkarze Avii Świdnik zmierzyli się z Unią Tarnów. To nie była łatwa przeprawa dla żółto-niebieskich, którzy przez 50 minut grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Rafała Kursy. Mimo to, podopieczni Łukasza Mierzejewskiego wygrali 1:0 po bramce Jakuba Zagórskiego i tym samym zostali samodzielnym liderem III ligi grupy IV.

Od początku meczu widać było dwie istotne rzeczy. Po pierwsze, że to spotkanie tylko dla świetnie przygotowanych kondycyjnie ze względu na tropikalne warunki pogodowe, a po drugie, że goście z Tarnowa nie przyjechali do Świdnika tylko się bronić. Narzucili Avii wysokie tempo i na początku meczu to oni mieli lepsze okazje do strzelenia bramki. Zabrakło im nieco szczęścia, ale też dobrze w bramce Avii spisywał się Tadeusz Grabowski. Jeśli chodzi o gospodarzy, to swoich sił próbowali Szymon Rak i Adrian Paluchowski, jednak także oni nie zdołali otworzyć wyniku. 38 i 40 minuta mogła być przełomowa dla losów meczu. Najpierw żółtą kartkę za odkopnięcie piłki po gwizdku otrzymał Rafał Kursa, a niedługo później ten sam zawodnik faulował rywala, który wychodził na dogodną pozycję. Pani sędzia nie miała wątpliwości i od tego momentu Avia musiała sobie radzić w osłabieniu. W pierwszej połowie bramek nie oglądaliśmy, a w przerwie trener Mierzejewski postanowił dokonać aż pięciu zmian.

Na drugą połową nie wybiegli już tacy zawodnicy jak Małecki, Drozd, Kalinowski, Kafel czy Rak. Zastąpili ich Zagórski, Rozmus, Myszka, Akhmedov i Popiołek. Jak się okazało, zmiany te przyniosły efekt. Przede wszystkim w grze zespołu, bo zmiennicy po prostu wybiegali to spotkanie. W 71 minucie jeden z nich, Jakub Zagórski postanowił spróbować sił z bardzo daleka i posłał mocny strzał na bramkę Unii. Piłka zatrzepotała w siatce obok próbującego interweniować bramkarza. Kapitalna bramka dodała skrzydeł Zagórskiemu, który w końcówce był bliski strzelenia drugiej bramki. Tym razem zabrakło nieco sił. Do końca meczu nic się już nie zmieniło i świdniczanie mogli cieszyć się z kolejnych trzech punktów. Pozostałe wyniki ułożyły się tak, że to właśnie Avia Świdnik została liderem rozgrywek.

– Ten mecz pokazał jak szeroką mamy kadrę. Graliśmy w osłabieniu już w pierwszej połowie, trener zrobił sporo zmian, każdy był głodny gry i pokazaliśmy to na boisku. Przecierpieliśmy swoje, zachowaliśmy głodną głową i cieszę się, że wygraliśmy to spotkanie. Dodatkowo sam strzeliłem pierwszą bramkę w barwach Avii, co jest dla mnie ważne. Teraz gramy już w środę, więc właśnie ta szeroka kadra, o której wspomniałem na początku zaważy o tym, że znów będziemy mieli siły walczyć o zwycięstwo – podsumował Jakub Zagórski.

W środę żółto-niebiescy wyjadą do Dębicy na mecz z Wisłoką. Zaś w najbliższa niedzielę o godzinie 17:00 zagrają z innym kandydatem do awansu – Wieczystą Kraków. Zapowiada się piłkarskie święto w Świdniku. Bilety na ten mecz można już teraz kupować na avia-swidnik.pl/sklep.

Avia Świdnik – Unia Tarnów 1:0 (0:0)

Bramka: Zagórski (71).

Avia: Grabowski – Midzierski, Kursa, Mykytyn, Kafel (46 Popiołek), Uliczny, Drozd (46 Myszka), Kalinowski (46 Rozmus), Rak (46 Zagórski), Małecki (46 Akhmedov), Paluchowski.

Last modified: 20 sierpnia, 2023