A A+ A++

Lidzbark Warmiński nie zasypia gruszek w popiele. Miasto otrzymało kolejne dofinansowanie na swoje inwestycje. Tym razem ponad 11 milionów złotych na budowę “pawilonu zdrowia” z infrastrukturą. To kolejny krok w stronę uzdrowiska.

Dofinansowanie to dokładnie kwota 11 132 323,79 złotych.
— Nasz projekt zdobył najwięcej punktów ze wszystkich złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego — relacjonuje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. — Pozyskane środki umożliwią kontynuowanie rozwoju miasta, co ma ogromne znaczenie dla naszej lokalnej gospodarki, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Warto zauważyć, że ta inwestycja to nowe miejsca pracy, a także wspieranie lokalnych wykonawców i hurtowni, a infrastruktura uzdrowiskowa to milowy krok w stronę wzmocnienia potencjału turystycznego Lidzbarka Warmińskiego, a co za tym idzie, poprawy sytuacji ekonomicznej miasta.

W ramach projektu zaplanowano wspomniany „pawilon zdrowia”, który zostanie wyposażony w sprzęt i urządzenia diagnostyczno-rehabilitacyjne (będą wykorzystywane do wykonywania zabiegów kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i helioterapii).

Powstaną również promenady złożone ze ścieżek terapii pieszej i ruchowej z parkingami i drogami dojazdowymi, m.in. układ kinezyterapii aktywnej — rowerowy tor wysiłkowy. Teren zostanie odwodniony, ale z odtworzeniem “Żabiego Stawu” (okolice ulic Żytniej i Leśnej), wokół którego pojawią się drewniane ścieżki spacerowe. Powstaną także obiekty małej architektury: ławki, kosze na odpady i infokiosk. Całkowity koszt tej inwestycji to 14 875 057 złotych.

O to, by Lidzbark Warmiński miał obszar ochrony uzdrowiskowej (ma ponad 1700 ha) władze miasta zaczęły starania jeszcze w lipcu 2013 roku. W październiku tego samego roku Lidzbark Warmiński uzyskał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, a później także wody (chlorkowo-sodowe, hipotermalne).

Decyzja Ministerstwa Zdrowia potwierdziła możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na wytyczonym obszarze ochrony uzdrowiskowej, obejmującym część gminy miejskiej, a także tereny na obszarze sołectw Łabno i Medyny.

Po konsultacjach społecznych rada miasta przegłosowała dwie uchwały — pierwsza dotyczyła utworzenia osiedla uzdrowiskowego, druga — wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z gminą Lidzbark Warmiński, bowiem część terenów, które weszłyby w planowane osiedle uzdrowiskowe leży właśnie na terenie gminy wiejskiej.

Następnie dwie rady — miasta i gminy Lidzbark Warmiński — uchwaliły statut obszaru ochrony uzdrowiskowej „Lidzbark Warmiński”.

Kolejnym krokiem było wykonanie alejek spacerowych i małej architektury uzdrowiskowej w Dolinie rzeki Symsarny na terenie parku krajobrazowego.

Następny związany z powstawaniem uzdrowiska projekt, który jest właśnie realizowany, obejmuje budowę tężni, promenad, parkingu, przebudowy wjazdów na teren uzdrowiskowy, budowę łazienek, wiaty rekreacyjnej, placu zabaw i oczywiście wykonanie uzbrojenia terenu, oświetlenia, monitoringu i stacji zasilających, ale też zieleńców i wyposażenia parkowego.

We wspomnianym miejscu, w okolicach “Żabiego Stawu”, powstaje w tej chwili wspomniana tężnia o długości ok. stu metrów w kształcie ślimaka, nawiązującym do symbolu Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, do której miasto należy. Budowla będzie miała wygodne schody i taras.

W Lidzbarku Warmińskim będzie się leczyło między innymi: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-pourazowe, układu nerwowego i reumatologiczne.

Niebagatelne znaczenia ma fakt, że w Lidzbarku Warmińskim istnieją Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych. Otwarto je w styczniu 2016 roku.

W tej chwili jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap.
Ewa Lubińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GMINY IŁAWA NA SPOTKANIE INFORMACYJNE NT. MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA DOTACJI W RAMACH LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH KANAŁU ELBLĄSKIEGO (LSR OW KE) NA LATA 2016-2023
Następny artykułOgłoszenie Burmistrza Miasta Łęczyca o przetargach ustnych nieograniczonych