A A+ A++

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce zbliżyły się do poziomu 33 milionów m kw. Nowa podaż w ubiegłym roku wyniosła 3,95 miliona m kw. i była o 13% poniżej rekordowego 2022 roku, podlicza JLL. 

W grudniu 2023 r. wielkość zasobów w budowie wciąż utrzymywała się blisko progu 3 milionów m kw. (2,78 miliona m kw.), a deweloperzy rozpoczęli nowe projekty o łącznej powierzchni około 700 000 m kw. Spekulacyjna aktywność budowlana spadła nieznacznie do 1,28 mln m kw. i odpowiadała za 46% całkowitego powstającego. 

Najwyższy wskaźnik pustostanów

W 2023 roku eksperci Colliers odnotowali spadek wielkości powierzchni w budowie. W 2022 r. osiągnął on rekordowo wysoki poziom – 4,8 mln mkw., podczas gdy w II kwartale 2023 roku wyniósł 2,1 mln mkw. – W trzecim kwartale 2023 roku nastąpiło odbicie od trendu spadkowego do poziomu 2,5 mln m kw. Pomimo znacznego spadku wolumenu warto zaznaczyć, że utrzymuje się on na stabilnym poziomie, umożliwiającym zrównoważony rozwój rynku – podkreśla Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Antoni Szwech.  

Czytaj więcej

Mimo to w trzecim kwartale tego roku wskaźnik pustostanów na poziomie 7,7% osiągnął najwyższą wartość na przestrzeni trzech lat, zaznacza Colliers. Wzrost wolnej powierzchni magazynowo-logistycznej wynika także z podaży nowych przestrzeni – około 2/3 wolnej powierzchni znajduje się w obiektach ukończonych po 2021 roku. 

JLL podlicza, że w 2023 roku dokonano 27 transakcji o łącznej wartości 967 milionów euro. Przełomem okazało się nabycie przez NREP 80% udziałów dewelopera 7R. Skandynawski gracz zainwestował w 7R około 200 milionów euro, znacząco wzmacniając jego pozycję w Polsce. Największą pojedynczą transakcją było nabycie przez P3 za prawie 140 milionów euro parku Campus 39. Ten sam inwestor kupił również 7R Park Łódź West i 7R Park Szczecin. W przypadku projektów z umowami długoterminowymi, na uwagę zasługuje magazyn w Swarzędzu pod Poznaniem kupiony przez Palmira Capital od Akron Group. Widoczna jest zwiększona aktywność graczy z regionu CEE — czescy inwestorzy Accolade i Trigea kupili obiekty odpowiednio na terenie Bydgoszczy i Wrocławia. a słowacka spółka IAD Investments zakupiła jeden magazyn we Wrocławiu. Dodatkowo, w kompleks magazynowy zlokalizowany w Urzucie, przy drodze ekspresowej S8, zainwestował gracz z polskim kapitałem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMówiła o tym cała Polska. Jest nawiązanie w hicie Netfliksa
Następny artykułNajbogatsi w kryzysie się bogacą