A A+ A++

Planowane uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej około 1500 pajęczańskich Żydów, budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców. Kontrowersje dotyczą lokalizacji tablicy na kinie Świteź, które jest miejscem kultury i rozrywki.

W czwartek 15 czerwca o godz. 17:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej około 1500 pajęczańskich Żydów, ofiar holokaust, którzy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych w 1942 roku. Tablica ma zostać zainstalowana na froncie Kina Świteź, tuż obok wejścia. Organizatorem wydarzenia jest Krzysztof Straus z Fundacji Pamięć i Odnowa w Częstochowie, a współorganizatorem Burmistrz Miasta i Gminy Pajęczno Piotr Mielczarek.

Kwestia lokalizacji tablicy wywołuje podzielone opinie wśród mieszkańców Pajęczna. Decyzja, która została podjęta bez wcześniejszej debaty publicznej i konsultacji społecznych, budzi zaniepokojenie części mieszkańców. Zdaniem radnego Wojciecha Beśki istotne jest wysłuchanie opinii mieszkańców, aby znaleźć kompromis, który uwzględni zarówno potrzebę oddania pamięci społeczności żydowskiej, jak i charakter danego miejsca.

– Myślę, że upamiętnianie społeczności żydowskiej w Pajęcznie to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa. Pojawiają się jednak sugestie, że taka forma oddania czci powinna pojawić się w innym miejscu niż kino, może też w troszkę innej formie pomnika, graffiti, kamienia pamięci w lokalizacji bardziej sprzyjającej zadumie i refleksji, a może nawet cichej modlitwie, bo jednak kino Świteź to miejsce o ewidentnie kulturalno-rozrywkowym profilu. Jeśli już ktoś zdecydował się na kino, to myślę, że jakimś kompromisem mogłoby być zamieszczenie na kinie informacji, że z Pajęczna pochodzi Bajla Pinkus – babcia słynnego brytyjskiego kompozytora muzyki filmowej Michaela Nymana. Ta ciekawa historia mogłaby być pięknym łącznikiem tego, że to miejsce jest przestrzenią duchową w wielu wymiarach i symbolicznym upamiętnieniem społeczności żydowskiej. Historia, kultura, duchowość, sacrum i profanum miałyby okazję spotkać się w jednym miejscu. Kino Świteź to jednak ważne miejsce dla wszystkich mieszkańców Pajęczna – odbywają się tu projekcje kinowe, koncerty, spektakle, zabawy i animacje dla dzieci. Z całym szacunkiem, ale nikt nie robi koncertów muzyki rozrywkowej przy pomniku papieża Jana Pawła II. Pewnie głosy w tej sprawie będą podzielone, ja bardzo chciałbym poznać opinie mieszkańców Pajęczna w tej kwestii, szkoda, że ta decyzja zapadła trochę poza debatą publiczną, że nie było konsultacji społecznych. Z historycznego punktu widzenia najwięcej osób pochodzenia żydowskiego zginęło na dziedzińcu kościelnym i w tamtym rejonie, być może gdzieś w okolicach 700-letniej lipy dostojnego pomnika przyrody – moim zdaniem powinien się pojawić pomnik z prawdziwego zdarzenia – piękny, monumentalny, sprzyjający modlitwie, dedykowany pamięci wszystkich pajęczańskich Żydów – komentuje sprawę radny Beśka.

Decyzja dotycząca lokalizacji tablicy upamiętniającej tragiczne wydarzenia budzi emocje i kontrowersje wśród mieszkańców. Zdania są podzielone, a argumenty obu stron mają swoje uzasadnienie. Zapraszamy naszych czytelników do wzięcia udziału w ankiecie, w której mogą wyrazić swoje zdanie na ten temat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie uczcili śmierci Doroty. Rusin jest wściekła
Następny artykuł80-latek sprawcą zderzenia trzech pojazdów w Miejscu Piastowym