A A+ A++

Ludowa historia chłopek i nie tylko. Spotkanie: Joanna Kuciel-Frydryszak i Olga Gitkiewicz, w rozmowie z Przemysławem Wielgoszem.  

Chłopki Joanny Kuciel-Frydryszak to bezsprzecznie jedna z najgłośniejszych książek ubiegłego roku. Trudno się dziwić, tak zwany zwrot ludowy w naszych głowach trwa, podobnie jak potrzeba na herstorie. Ale Chłopki to coś więcej, to dla wielu czytelniczek i czytelników książka terapeutyczna, to lustro w której odnajdujemy nie tylko własne rodzinne historie, ale też źródła traum, czy nawet wytłumaczenie naszej pochłopskiej codzienności.
Ludowa historia kobiet to nie tylko chłopki, to robotnice, nauczycielki, matki, kobiety których historie zepchnięte były i często ciągle są do przypisów historii (rzekomo) powszechnej. To raport z badań, które już teraz są fundamentem szeroko zakrojonego projektu historycznego, którego celem jest odzyskanie całych połaci naszej wspólnej przeszłości.

Te dwie książki wzajemnie się uzupełniają, ale też razem stanowią świetny punkt wyjścia do rozmowy o historii, ale też o przyszłych jej obliczach.

Obowiązują zapisy, które prowadzone są na stronie muzeumgdynia.pl.




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdynia nadaje: Tajemnice góry Donas – spacer po dzielnicy Gdynia Dąbrowa
Następny artykułDzień Rodzinny: Urodzinowy pocztówkownik – warsztaty tworzenia gdyńskich pocztówek