A A+ A++

Minister zdrowia implementuje nowe przepisy dotyczące zakażeń i chorób zakaźnych. Zgodnie z nimi, obowiązkowe stanie się zgłaszanie inspektorowi sanitarnemu wyników leczenia lub braku nosicielstwa po przebyciu choroby.

Fot. Pixabay

10 lipca, do domeny publicznej trafiło nowe zarządzenie wydane przez ministra zdrowia. Reguluje ono kwestie związane z zakażeniami i chorobami zakaźnymi, które muszą być zgłaszane odpowiednim instytucjom sanitarnym wraz z raportami dotyczącymi przebiegu leczenia.

Osoby, które wyzdrowiały, muszą przedstawić informacje potwierdzające brak nosicielstwa. Na listę chorób, które podlegają temu regulowaniu, trafiają błonica, cholera, dur brzuszny, dur rzekomy typu A, B i C oraz ostre nagminne porażenie dziecięce.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl, nowe przepisy zakładają, że Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie otrzymywać informacje o rezultatach terapii lub braku nosicielstwa u osób, które były podejrzane (diagnozowane) lub które przeszły infekcję lub chorobę (były leczone) z listy wyżej wymienionych schorzeń.

W związku z tymi zmianami, takie osoby będą poddane indywidualnemu nadzorowi epidemiologicznemu, a jeśli zajdzie taka konieczność, będą mogły skorzystać z oferowanych szczepień ochronnych. Nowe zarządzenie zacznie obowiązywać 14 dni po dacie jego ogłoszenia.

W Polsce szerzą się choroby zakaźne

W 2022 roku liczba zachorowań na płonicę (szkarlatynę) wyniosła 12 628, podczas gdy rok wcześniej było zaledwie 2649 przypadków. Co do ospy wietrznej, w ubiegłym roku zanotowano 171 480 przypadków zachorowań, podczas gdy rok wcześniej było to 57 669.

Błonica, znana również jako diphtheria, to infekcyjna choroba wywołana przez bakterię Corynebacterium diphtheriae. Charakteryzuje się pojawieniem szarej, błonowatej warstwy na błonie śluzowej nosa, gardła, a czasem innych obszarów. Ta błona może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem i może wchłonąć toksyny, które wchodzą do krwiobiegu, powodując poważne uszkodzenia narządów.

Błonica była w przeszłości jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych i stanowiła poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jednak dzięki skutecznym programom szczepień, choroba ta jest obecnie rzadka w krajach, gdzie szczepienia są dobrze wdrożone.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOleśniccy Patrioci zapraszają na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Następny artykułWilfredo Leon: Wrociłem silniejszy