A A+ A++

MAP prowadzi analizy ws. fuzji Orlenu i Lotosu, celem wzmocnienie kontroli SP nad aktywami

24.07.2020r. 12:48


Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi analizy, których celem jest wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa po połączeniu Orlenu i Lotosu nad aktywami – powiedział podczas posiedzenia komisji senackiej wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Dodał, że utrzymanie kontroli jest warunkiem koniecznym, by mówić o transakcji.


“Rząd podejmując finalną decyzję w sprawie fuzji uczyni to z pełnym przekonaniem, że jest ona dobra dla kraju. Jeśli nie będzie tej pewności nie będzie ona podjęta. (…) Istotnym elementem transakcji jest poziom kontroli Skarbu Państwa nad aktywami – Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi szerokie analizy, których celem jest wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa po połączeniu. Nie mogę w tej chwili przekazać szczegółów, ale wierzę, że to będzie wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa. Dzisiaj ta pozycja jest bardzo różna – w Lotosie posiadamy większościowy pakiet, w Orlenie jest to pakiet mniejszościowy, ale dający kontrolę nad podmiotem. Utrzymanie tej kontroli jest warunkiem koniecznym, by mówić w przyszłości o tej transakcji” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Skarb Państwa posiada obecnie 27,52 proc. udziału w akcjonariacie PKN Orlen oraz 53,19 proc. w akcjonariacie Grupy Lotos.

14 lipca PKN Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen.

Środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu oraz sprzedaż, na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw, 80 proc. sieci stacji Lotosu (389 istniejących stacji paliw i 14 umów dzierżawy nowych stacji).

PKN Orlen podawał, że celem koncernu będzie znalezienie partnera do jak najbardziej atrakcyjnej wymiany aktywów polskich na aktywa w innych częściach Europy.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyższa opłata skarbowa do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Następny artykułGdzie kupić kolczyki?