A A+ A++

Już dziś, 9 lutego, wypada Światowy Dzień Pizzy. To jedno z najsmaczniejszych świąt w roku, dlatego przypominamy, jaka jest jej historia oraz jak zrobić idealną domową pizzę, którą zachwyci się cała rodzina. Wspólne zajadanie się włoskim przysmakiem to najlepszy sposób na świętowanie Dnia Pizzy 2022.

Międzynarodowy Dzień Pizzy to jedno z najchętniej obchodzonych nietypowych świąt na świecie, a ilu fanów tego dania, tyle opinii co do tego, jaka jest najlepsza pizza

Miłośników kuchni włoskiej nie brakuje również w Polsce. Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że to właśnie pizza kolejny rok z rzędu jest najchętniej zamawianym przez nas daniem. Dowodzą tego m.in. podsumowania 2021 roku, którymi podzieliły się Pyszne.pl i Glovo. 

Dzień Pizzy 2022

Jeśli ty też chętnie się nią zajadasz, na pewno z entuzjazmem uczcisz tegoroczny Światowy Dzień Pizzy, w którym mnóstwo restauracji oferuje swoim klientom spore rabaty lub inne atrakcyjne promocje. Możesz skorzystać z ich oferty albo przygotować domową pizzę

Dowiedz się, jak zrobić pizzę samodzielnie!

Międzynarodowy Dzień Pizzy: Kiedy wypada Dzień Pizzy?

Międzynarodowy Dzień Pizzy lub Światowy Dzień Pizzy 2022 obchodzimy w Polsce w środę 9 lutego, jednak nie wszędzie tak jest. Chociaż Dzień Pizzy to święto obchodzone na niemalże całym świecie, to jego daty różnią się w poszczególnych krajach. 

  • We Włoszech Dzień Pizzy wypada 17 stycznia, gdyż wtedy wypada dzień św. Antoniego, którego uznaje się m.in. za patrona pizzerii.  Ten dzień oficjalnie ustanowiono zresztą na święto Pizzy w 2017 roku. Pizza otrzymała wówczas tytuł Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds. ochrony niematerialnej kultury. 
  • W Brazylii Dzień Pizzy obchodzi się 31 sierpnia. 
  • W Wielkiej Brytanii Dzień pizzy obchodzi się 1 lipca. 

Data Światowego Dnia Pizzy nie jest jednak najistotniejsza. Bardziej bowiem liczy się samo założenie święta, w którym ludzie w gronie przyjaciół zajadają się swoją ulubioną potrawą. 

Światowy Dzień Pizzy: Historia pizzy. Wcale nie pochodzi z Włoch?

Jednym z najciekawszych faktów na temat pizzy jest to, że wcale nie pochodzi z Włoch. Zatem dlaczego to danie od zawsze kojarzy się nam z Italią? 

Na długo przed tym, zanim Włochów zaczęto uznawać za specjalistów w przygotowywaniu pizzy, w innych regionach świata pojawiały się uproszczone wersje tej potrawy. W Grecji często jedzono płaski chleb z oliwą, ziołami i czosnkiem, a w Egipcie chlebopodobne placki.

Rzymianie po podbiciu Grecji przejęli zaś wiele z helleńskiej kultury. Przygotowywali ciasto za zakwasie i robili z niego pierwotną wersję pizzy, do której w XVII wieku zaczęto dodawać pomidory. 

Przełomem dla przepisu na pizzę był 1889 rok, kiedy to w Neapolu narodziła się potrawa, którą dziś znamy jako włoską pizzę Margheritę — placek z serem mozzarella, pomidorami i bazylią. 

Dzień Pizzy 2022. Która pizza jest najlepsza?

Pierwszą pizzerię w Polsce otwarto 8 marca 1975 roku, a więc stosunkowo niedawno. Tym większe wrażenie robi fakt, że na przestrzeni pięciu dekad pizza stała się jedną z najbardziej popularnych potraw w kraju. Wiemy, że ją lubimy, jednak nie zgadzamy się co do tego, jak smakuje najlepsza pizza. Ilu ludzi, tyle preferencji. 

Międzynarodowy Dzień Pizzy warto uczcić swoim ulubionych rodzajem tej potrawy. Oto najpopularniejsze smaki: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLampiony na torach, kwiaty, Bieg Pamięci Sybiru. Białystok pamięta o ofiarach deportacji
Następny artykułLuty w mocnej obsadzie