A A+ A++

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim przejmie zadania likwidowanego Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno – Kompensacyjnej w naszym mieście. Taką intencyjną uchwałę podjęli miejscy radni podczas ostatniej sesji.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, proponowana likwidacja Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno – Kompensacyjnej nie wpłynie negatywnie na działalność pozalekcyjną adresowaną do uczniów, ponieważ zadania realizowane obecnie przez ośrodek przejmie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji posiadający bardzo dobrze wyposażoną bazę oraz odpowiednio przygotowaną kadrę.
Postęp cywilizacji poważnie zaburza naturalny rozwój człowieka. Brak w naszej kulturze nawyków sportoworekreacyjnych oraz nagminne korzystanie z telewizji i komputera oraz siedzący tryb życia mają swoje negatywne odzwierciedlenie w rozwoju dzieci i młodzieży. Dzięki planowanej zmianie organizacyjnej najbardziej obecnie popularna forma w usprawnianiu dzieci z wadami postawy – gimnastyka korekcyjna, będzie wsparta korekcją tych niesprawności w środowisku wodnym. Korzyści wynikające z wykonywania ćwiczeń w wodzie oraz pływanie mają wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny, poprawiają wydolność płuc (wentylację), zwiększają wydolność i uspokajają organizm oraz, co szczególnie ważne, odciążają przeciążony kręgosłup. W zajęciach z pływania korekcyjnego główny nacisk będzie położony na pływanie, czyli lokomocję w wodzie. Dziecko przez pływanie określonymi sposobami będzie realizować założone cele korekcyjne, likwidować przykurcze mięśniowe i tworzyć silny gorset mięśni posturalnych. W czasach, kiedy wady kręgosłupa stały się niemal epidemią, znaczenia pływania nie sposób przecenić, a rekreacyjną formę zajęć można swobodnie połączyć z ćwiczeniami o charakterze korekcyjno-kompensacyjnym wykonywanymi w wodzie.
Ponadto Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wzorem działań realizowanych od wielu lat w ramach Akademii Pływackiej (zajęcia sportowe dla uczniów w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) będzie pozyskiwał środki zewnętrzne na zadania związane z profilaktyką i korekcją wad postawy z wykorzystaniem własnego działu odnowy biologicznej. To postępowanie znacząco rozszerzy ofertę skierowaną do dzieci z wadami postawy nie tylko na terenie miasta, ale również całego powiatu.
Zmiany nie odczują zatrudnione dotychczas trzy osoby, które nabyły lub nabędą prawo do emerytury lub świadczeń kompensacyjnych. W bieżącym roku szkolnym na zajęcia w ośrodku jest zapisanych: 161 osób na ćwiczenia (grupy ćwiczeniowe 2 – 3 razy w tygodniu) – z tego 51 osób pojawia się na zajęciach sporadycznie, 68 osób na naukę ćwiczeń, z tego 53 ją zakończyło, a około 15 osób pozostało na pojedyncze spotkania. Zarówno ci uczniowie, jak i inni, którzy w przyszłości chcieliby korzystać z pomocy w zakresie korekcji wad postawy, będą to mogli robić w obiektach MOSiR. 

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewelacyjny film z polskimi pilotami F-16 na Litwie
Następny artykułŁódź: Wolontariusz potrzebny od zaraz