A A+ A++

Ból z tyłu uda lub na granicy uda i pośladka często oznacza uraz mięśni kulszowo-goleniowych. Dotyczy to zarówno sportowców, jak i osób mających pracę biurową. Jakie są przyczyny i objawy przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych, a także innych ich urazów? Jak wygląda leczenie oraz rehabilitacja? Zapraszamy do lektury.

Anatomia grupy kulszowo-goleniowej

Tak zwana grupa mięśni kulszowo-goleniowych lub grupa tylna uda to trzy mięśnie wpływające zarówno na pracę w stawie biodrowym (prostowanie), jak i kolanowym (zginanie):

  • mięsień dwugłowy uda,
  • mięsień półbłoniasty,
  • mięsień półścięgnisty.

Są one zbudowane przede wszystkim z włókien szybkokurczliwych, co wpływa na specyfikę urazów tej partii mięśni. Najczęściej takie kontuzje dotykają sportowców, których dyscyplina wymaga, szybkich reakcji, gwałtownych przyspieszeń i zmian kierunków, kopania (np. piłkarzy, sprinterów).

Jednak przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych to również częsta przypadłość osób pracujących za biurkiem – mięśnie są wtedy bowiem cały czas skrócone i napięte.

Przyczyny urazów mięśni kulszowo-goleniowych

Mięśnie grupy tylnej uda mogą ulec różnego rodzaju urazom. Zwykle są to:

  • przeciążenie,
  • naderwanie,
  • przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych.

Źródłem tych problemów najczęściej jest nierównowaga siły mięśniowej – albo między zginaczami a prostownikami, albo między prawą a lewą nogą. Do powstania kontuzji przyczyniają się też: nieodpowiednia rozgrzewka (lub jej brak), niedostateczne rozciąganie się, a przez to zbyt mała elastyczność mięśni, przetrenowanie czy niewystarczająca stabilizacja tułowia.

Zdarza się także, że jest to nawrót urazu, spowodowany niedokończoną rehabilitacją i/lub zbyt szybkim powrotem do intensywnych ćwiczeń.

Grupa kulszowo-goleniowa – objawy problemów i diagnoza

Kiedy pojawia się przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych, objawy mogą być bardzo łagodne – to  na przykład dyskomfort lub ból na styku uda i pośladka, problem z maksymalnym rozciągnięciem mięśnia, a więc nieco ograniczona ruchomość, czy poranna sztywność. Nie warto ich jednak ignorować, ponieważ nieleczony przykurcz może spowodować poważniejsze uszkodzenie.

Naderwanie lub zerwanie mięśni kulszowo-goleniowych objawia się nagłym bólem z tyłu uda, obrzękiem, tkliwością, czasem również krwiakiem. W zależności od stopnia i dokładnej lokalizacji uszkodzenia, mogą pojawić się problemy z prostowaniem nogi i chodzeniem, utykanie.

Podczas diagnozy, poza wywiadem oraz dokładnym obejrzeniem ruchów czynnych, biernych i oporowych, lekarz może wykonać testy funkcjonalne, na przykład:

  • test Langego (ocena położenia kolca biodrowego po zgięciu nogi w biodrze w pozycji stojącej),
  • test Thomasa (ocena unoszenia się wyprostowanej nogi przy dociąganiu do tułowia zgiętej zdrowej kończyny podczas leżenia na plecach),
  • test Thomayera (ocena rozciągliwości mięśni kulszowo-goleniowych przy skłonie do podłogi ze złączonymi, prostymi nogami).

Mięśnie kulszowo-goleniowe – leczenie i rehabilitacja

Oczywiście cały proces leczenia dostosowany jest do rodzaju i stopnia urazu. W przypadku przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych rehabilitacja będzie dużo krótsza i łatwiejsza niż przy poważniejszym naderwaniu tkanek. Zazwyczaj w pierwszych 48 godzinach stosuje się standardowe mechanizmy, mające na celu zmniejszenie bólu, obrzęku lub krwiaka i stanu zapalnego:

  • schładzanie kontuzjowanego miejsca (zmrożone okłady przykładamy przez ręcznik, nie bezpośrednio na skórę),
  • ograniczenie ruchu do minimum,
  • odpoczynek, najlepiej z lekkim uniesieniem.

Potem wdrażana jest fizjoterapia, między innymi:

  • zabiegi przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające (na przykład laseroterapia, krioterapia, magnetoterapia, elektroterapia),
  • terapia tkanek miękkich, masaże,
  • ćwiczenia (rozciągające, izomeryczne, koncentryczne, ekscentryczne), które stopniowo zwiększają poziom trudności. Ich celem jest bowiem nie tylko odzyskanie pełnego zakresu ruchu, ale i wzmocnienie osłabionych partii, by zniwelować dysbalans mięśniowy i zapobiec nawrotowi choroby.

Poza tym można stosować kinesiotaping, igłoterapię (w tym masaże aplikatorem wieloigłowym) oraz rolowanie – wszystkie te metody mają działanie rozluźniające.

Rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych – ćwiczenia profilaktyczne

By zapobiec przykurczom tego typu, warto zadbać o rozgrzewkę, a po treningu wykonywać rozciągające ćwiczenia na mięśnie kulszowo-goleniowe.

Najczęściej rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych polega na wykonaniu skłonu, stojąc na wyprostowanych nogach (złączonych lub rozstawionych na szerokość bioder). Druga opcja to skłony do nogi opartej o krawędź krzesła (noga, na której się stoi, może być lekko zgięta).

Można także, leżąc na plecach, unosić wyprostowaną nogę opartą na pasku lub taśmie fitness/rehabilitacyjnej. Inny wariant w leżeniu na plecach to przyciąganie zgiętej nogi do klatki piersiowej, podczas gdy druga jest wyprostowana i aktywna.

We wszystkich tych pozycjach warto zatrzymać się na kilkadziesiąt sekund.

Pamiętaj jednak, by te ćwiczenia traktować jako profilaktykę, ewentualnie poświęcić im więcej czasu, kiedy zaczynasz odczuwać pierwsze delikatne objawy przykurczu. Jeśli jednak problemy nie ustępują przez kilka dni albo nasilają się, wybierz się do specjalisty.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/miesnie-kulszowo-goleniowe-i-ich-urazy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprzedam działki
Następny artykułДвигатель BMW и 3,6 с до сотни: презентован самый мощный и быстрый Range Rover (фото)