Gael Monfils został zdyskwalifikowany z Ultimate Tennis Showdown (UTS) 2024 w Oslo po zachowaniu, które nie było zgodne z zasadami turnieju.

W dniach od 9 do 11 lutego 2024 roku UTS odbywa się w Oslo. Turniej, który jest organizowany przez renomowanego trenera, Patricka Mouratoglou, odbywa się w inny sposób niż regularne turnieje ATP, ponieważ gracze rywalizują w kwartach przez osiem minut zamiast setów i gemów.

Ponadto, między punktami często gra głośna muzyka, gracze mają tylko jedno podanie, nie mogą korzystać z przerw medycznych, a na korcie nie ma ostrzeżeń ani kar dla graczy.

To dlatego dyskwalifikacja Francuza jest tak zaskakująca, ponieważ miała miejsce na Ultimate Tennis Showdown, prawdopodobnie jedynym turnieju tenisowym na świecie, gdzie nikt by się tego nie spodziewał.

Podczas pierwszego dnia turnieju w Oslo fani mogli podziwiać spektakularny tenis, gdy Holger Rune pokonał Dominica Thiema w decydującej partii, ale także Monfils zagrał swój mecz.

Francuz nie był jednak zbyt konkurencyjny. „La Monf”, jak jest nazywany na imprezie, przegrał z Alexem de Minaurem, zwanym „Demonem” 12-15, 8-17, 9-16, co sugeruje, że to nie było naprawdę zacięte starcie.

Ostatnim razem Monfils zagrał w finale UTS w Londynie, wszedł w dyskusję z jednym z sędziów, ponieważ zażądał przerwy medycznej, po tym jak skręcił kostkę, co jednak nie jest dozwolone w UTS.

Tym razem po przegranej Monfils został zdyskwalifikowany z powodu „naruszenia kodeksu postępowania wynikającego z jego zachowania wobec nadzorcy turnieju”.

Tak brzmi oficjalne oświadczenie turnieju, ale nie ma jasnych wskazówek co dokładnie mogło się wydarzyć. Monfils został zatem zdyskwalifikowany i zastąpiony przez Lucasa Pouille’a, znanego jako „Francuski Flair”.