A A+ A++

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie rozpoczął kolejny nabór do darmowego projektu „Planowanie i działanie – integracja społeczno-zawodowa społeczności Kielc”. W ramach inicjatywy ochotnicy będą mogli skorzystać z różnych form aktywizacji zawodowej, edukacyjnej czy też społecznej. Program jest skierowany do osób zamieszkujących bloki socjalne oraz podopiecznych MOPR.

– Realizację projektu rozpoczęliśmy w maju ubiegłego roku – mówi Angelika Kielczyk, koordynator akcji. – Jest on adresowany do ponad 200 osób zamieszkujących lub przebywających na terenie gminy Kielce, jak również do osób zamieszkujących bloki socjalne przy ulicach Skibińskiego, Hutniczej, Ściegiennego, 1-go Maja oraz Hubalczyków, gdzie nasze działania mają opierać się głównie na integracji społecznej – dodaje.

Ponad połowa osób kwalifikujących się do projektu to ludzie zagrożeni ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

– Chcemy im pomóc wyjść z bloków, otworzyć się na nowe znajomości i możliwości – stwierdza Kielczyk. – Często osoby zamieszkujące budynki socjalne są ze sobą skonfliktowane i mają problemy z integracją. Dlatego też zaczynamy od małych kroków. Organizujemy wydarzenia sąsiedzkie i obywatelskie. Na początku mają one służyć wymianie pomysłów i potrzeb związanych ze zmianami w otoczeniu. Może to być chociażby wspólne, sąsiedzkie sadzenie kwiatów. Następnie zaczyna się planowanie większych wydarzeń – tłumaczy.

W zeszłym roku, w blokach przy ulicy Hutniczej i Skibińskiego, z inicjatywy mieszkańców odbyło się sąsiedzkie spotkanie opłatkowe. – Widać, że to przynosi efekty, dlatego też w maju planujemy zorganizować Dzień Sąsiada, z kolei w lato piknik integracyjny z zabawami dla dzieci – opowiada Kielczyk.

Projekt zakłada również aktywizację zawodową, skierowaną głównie do osób korzystających z zasiłków MOPR oraz tych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

– Mówimy tutaj między innymi o samotnych matkach, czy opiekunach osób niepełnosprawnych – informuje Kielczyk. – Pierwszą formą wsparcia w tym zakresie będzie doradztwo zawodowe, które ma pomóc osobie zainteresowanej określić swoje cele. Organizujemy również warsztaty społeczno-psychologiczne oraz konsultacje prawnicze, na których można dowiedzieć się, jak poradzić sobie z zaległościami komorniczymi. Oferujemy szkolenia i kursy zawodowe, a następnie możliwość odbycia trzymiesięcznego stażu – dodaje.

Osoby zainteresowane programem powinny się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie najpóźniej do 29 lutego. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonferencja NARBAC 2020 w Słupsku
Następny artykułPrzypominamy, iż korzystanie z pieca olejowego trzeba zarejestrować