A A+ A++

   

Specjaliści alarmują, aby przed obróbką kulinarną nie myć kurczaka pod bieżącą wodą. Jest to dosyć powszechna czynność, która może być przyczyną zatruć. W dodatku jest niepotrzebna. Jakich jeszcze pokarmów, poza mięsem nie trzeba myć?

Niektórzy myją mięso przed pieczeniem lub gotowaniem, a inni tego nie robią. Osoby, które opłukują kurczaka robią to w celu usunięcia bakterii i zanieczyszczeń. Jednak to niebezpieczna czynność, która może prowadzić do zatruć. Oczywiście mycie owoców i warzyw to rzecz konieczna, ale eksperci nie zalecają mycia mięs, szczególnie kurczaków. Podczas mycia surowego kurczaka, bywa, że dookoła rozpryskuje się woda, co powoduje rozsiewanie drobnoustrojów na różne powierzchnie w pobliżu, np. na kubki, noże czy jedzenie. Faktem jest, że na kurczaku mogą być obecne groźne bakterie, (np. laseczka zgorzeli gazowej), a zatrucie nimi może być niebezpieczne dla zdrowia. Wysoka temperatura (np. w trakcie gotowania) zabije bakterie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:   Płaczesz podczas krojenia cebuli? Dzięki tym sposobom unikniesz problemu!
   

Według Europejskiego Centrum ds Zapobiegania i Kontroli, należy:

Przed i po obróbce surowego kurczaka starannie myć ręce, pod ciepłą wodą, używając mydła.

   

Nie myć surowego kurczaka.

Do krojenia surowego kurczaka używać oddzielnego noża i deski.

Nie kłaść ugotowanej ani świeżej żywności na desce lub talerzu, na którym leżał surowy kurczak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:   Ten prosty trik na obieranie cebuli podbija internet! Koniecznie wypróbuj!

Nie należy też myć jajek zaraz po ich zakupie. Są one naturalnie pokryte warstwą mucynową, która izoluje bakterie i chroni przed dostaniem się ich do wnętrza, co jest pomocne w zachowaniu świeżości jaj. Gdy toczka zostanie usunięta, jajka będą się szybciej psuły. Ponadto mogą na nich przebywać pałeczki salmonelli, a sama woda nie usunie bakterii. Bezpośrednio przed użyciem, jajka najlepiej obmyć wrzącą wodą.

   

Nie zaleca się też mycia surowych ryb. Jest to zbędna czynność, która nie niszczy drobnoustrojów i sprzyja szerzeniu się bakterii na inne obszary, co może być zagrożeniem dla zdrowia.

 

google news

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł2020 rok tragiczny dla turystyki
Następny artykuł28 lat PAH, a teraz muszą się zmierzyć z „wirusem głodu”