A A+ A++

Społeczeństwo europejskie się starzeje, a to sprawia, że zawód opiekunki w Niemczech czy innych krajach zyskuje na popularności. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to łatwa praca. Od opiekunek wymaga się nie tylko posiadania umiejętności opiekuńczych, ale też dobrej znajomości języka obcego. Na czym tak dokładnie polega ta praca i czego dobrze jest się dowiedzieć przed wyjazdem?

Zakres obowiązków w niemieckiej opiece

Praca opiekuna osoby starszej to przede wszystkim pomoc podopiecznemu w codziennych czynnościach. Często bowiem senior nie jest już w stanie im podołać – ze względów zdrowotnych albo z uwagi na podeszły wiek. Zakres obowiązków, który zostaje przedstawiony opiekunce, zależy w dużej mierze właśnie od sprawności osoby starszej. Każda wymieniona w nim pozycja musi znaleźć się w umowie i być uzgodniona z rodziną i pośrednikiem jeszcze przed podpisaniem dokumentów. To pozwoli uniknąć nieporozumień. A jakie są typowe obowiązki opiekunki w Niemczech?

  • wsparcie emocjonalne, zapewnianie towarzystwa seniorowi;
  • pilnowanie, by osoba starsza zażywała przepisane leki (ewentualnie pomoc w ich przyjmowaniu);
  • pomoc w ubieraniu, myciu, korzystaniu z toalety, przemieszczaniu się;
  • wykonywanie drobnych prac domowych: sprzątanie użytkowanych przez siebie i seniora pomieszczeń, gotowanie, pranie, prasowanie;
  • załatwianie spraw w urzędach, robienie zakupów.

Lista nie jest więc krótka. Jednak te osoby, które dobrze odnajdują się w kontaktach z drugim człowiekiem, są cierpliwe, życzliwe i komunikatywne, poradzą sobie z wymienionymi obowiązkami.

Zasady, których powinien przestrzegać opiekun w Niemczech

Przed podjęciem pracy w niemieckiej opiece warto pamiętać o paru istotnych kwestiach. To ułatwi codzienne wykonywanie obowiązków.

Szacunek dla indywidualności seniora: pamiętaj, że Twój podopieczny jest osobą jedyną w swoim rodzaju. Ma unikalny charakter i temperament, przez co praca z nim może być łatwiejsza (albo trudniejsza – w zależności od sytuacji). Przyda się więc indywidualne podejście.

Poszanowanie godności osoby starszej: ma znaczenie szczególnie w przypadku kompleksowej opieki. Wraz z utratą sprawności potęguje się poczucie wstydu, bezsilności i frustracji. Delikatne i taktowne postępowanie pozwoli je zmniejszyć.

Zwyczaje podopiecznego: każdy ma jakieś przyzwyczajenia i nawyki, chociażby dotyczące jedzenia. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie należy ich zmieniać. Inaczej, gdy zwyczaje stwarzają niebezpieczeństwo dla seniora – wtedy warto delikatnie zasugerować zmiany.

Stan zdrowia seniora: każda opiekunka w Niemczech powinna określić, czy jest w stanie zająć się konkretnym podopiecznym. Zanim więc odpowiesz na ogłoszenie o pracę w opiece, zastanów się, czy podołasz obowiązkom. Pierwsza sztela powinna być nieco lżejsza, tak, by na spokojnie oswoić się z nową pracą.

Szukasz pracy w opiece w Niemczech? Skontaktuj się z przedstawicielem Agencji Veritas. Otrzymasz propozycje zatrudnienia idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań i preferencji. Praca jest całkowicie legalna i bezpieczna. Zapraszamy do kontaktu: praca opieka Niemcy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRusza zbiórka na 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta! Do zgarnięcia rewelacyjne nagrody
Następny artykułJest pierwszy plakat nowego Asterixa