A A+ A++

Jak podaje portal debica24.eu, na Podkarpaciu z dnia na dzień przybywa osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila. Chorych, według rzeszowskiego Sanepidu, jest już 71 osób. Dwóch trafiło do  szpitala w Dębicy. Cztery osoby zmarły.

Legionella to rodzaj bakterii, która może wywołać chorobę zwaną legionellozą. Może mieć ona łagodny przebieg i przypominać nieco grypę, może jednak przerodzić się w ciężkie zapalnie płuc. W skrajnych przypadkach nawet prowadzić do śmierci. Szczególnie niebezpieczna jest dla osób starszych, przewlekle chorych i z osłabionym układem immunologicznym. Zarazić się nią można poprzez wdychanie skażonej wody. Nie można natomiast od drugiego człowieka, czy pijąc wodę.

Kilka lat temu legionellę wykryto na chrzanowskim basenie. Był też przypadek jej obecności w szpitalnych łazienkach.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie pierwszy przypadek wykryto 18 sierpnia. Dziś, jak podał  szef rzeszowskiego Sanepidu, na Podkarpaciu jest ich już 71. 50 osób to mieszkańcy Rzeszowa, 14 – powiatu rzeszowskiego, 3 – powiatu dębickiego i po jednym z powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego.

Jadwiga Niemiec-Kulij, dyrektor do spraw medycznych ZOZ w Dębicy powiedziała portalowi debica24.eu, że wcześniej w szpitalu zdarzały się pojedyncze przypadki Legionellozy i nie były one niczym niezwykłym. Ma jednak nadzieję, że nie będzie ich tyle jak obecnie w Rzeszowie.

Do tej pory, na legionellozę na Podkarpaciu zmarły cztery osoby.

Rzeszów, w związku z nowymi zachorowaniami, powołał sztab kryzysowy i szuka źródeł zakażeń. Pracownicy tamtejszego sanepidu pobrali 29 próbek wody do badań z instalacji wody na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, ale ich wyniki znane będą dopiero w poniedziałek. Władze powołały sztab kryzysowy i podejmują działania prewencyjne. Jednym z nich będzie przeprowadzona przez najbliższy weekend – 26 i 27 sierpnia w Rzeszowie przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej.

Miasto tymczasowo wyłączyło też wszystkie fontanny, kurtyny wodne i poidełka. Codzienne pokazy fontanny multimedialnej oraz specjalny pokaz zaplanowany na najbliższą sobotę nie odbędą się.

——————————————————————————-

Co to jest legionella?

Bakteria Legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Tę bakterię wykrywano w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych.

“Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku. Zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, obecność biofilmu, stara instalacja wodna sprzyjają kolonizacji Legionella pneumophila” – czytamy.

Rozwojowi bakterii sprzyja osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków i temperatura między 25 a 40 st. C (rozmnaża się w temperaturze 40-60 st. C).

Do zakażenia dochodzi drogą inhalacji zakażonego aerozolu (np. z nebulizatora) lub przez mikroaspirację wody. Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby z obniżona odpornością i przewlekle chore.

O usuwaniu legionelli w Chzranowie w 2019 r. pisaliśmy TUTAJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZimbabwe: Kraj idzie na wybory. Biskupi apelują o brak przemocy
Następny artykuł32-latek z Kalisza kradł auta w regionie. Jedno porzucił bo nie spełniało jego oczekiwań