A A+ A++

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie współuczestniczyć w modernizacji kolneńskiej ciepłowni

W piątek, 7 października w Urzędzie Miasta Kolno zorganizowano konferencję, na której poinformowano o modernizacji kolneńskiej ciepłowni. Obiekt zasilający w ciepło większość miasta, od lat nie był remontowany.

Głównym paliwem do zasilania kotłów jest nadal miał węglowy, produkt o wysokiej emisyjności. Pierwszy etap modernizacji będzie obejmował budowę kotłów na zrębki, a drugi wykonanie bardzo nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, które będą już w 100 proc. zapewniały kolneńskiej ciepłowni zeroemisyjność. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 200 mln zł.

Środki na remont ciepłowni (na II etap) będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W planach był też udział w partycypowaniu kosztów modernizacji przez firmę mleczarską Mlekpol, ale ostatecznie z tych ustaleń zakład ten się wycofał.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zaangażuje się w projekt, nie tylko udzielając dotacji – tłumaczył na spotkaniu wiceprezes NFOŚ Artur Michalski. – Narodowy Fundusz, najogólniej mówiąc, uczestniczy bardzo mocno w transformacji energetycznej również miast i miasteczek, takich jak Kolno. Akurat w tym wypadku sprawa będzie nieco inaczej procedowana. Ponieważ zamierzamy współuczestniczyć, czyli również wziąć współodpowiedzialność za ten projekt. Oczywiście jako współudziałowiec mniejszościowy. Także miasto Kolno będzie właścicielem głównym całego przedsięwzięcia. Natomiast fundusz wesprze kapitałowo przedsięwzięcie polegające na zmianach, na transformacji i na modernizacji systemu ciepłowniczego w Kolnie.

Będzie to system bardzo nowoczesny w oparciu o najnowocześniejsze technologie, najczystsze z możliwych dostępnych do zastosowania. Środki na ten cel znajdują się w dyspozycji Narodowego Funduszu. Decyzję o przyznaniu dotacji poprzedziły starania władz samorządowych Kolna. Zabiegał też o nią poseł Kazimierz Gwiazdowski.

– Nie będę ukrywał, że współpraca z panem burmistrzem już trwa i to jest jakby efekt tego naszego współdziałania – podkreśla Artur Michalski. – Ta koncepcja tworzyła się jakiś czas. Przecież cały czas mamy również zmianę przepisów. No, i muszę również zaznaczyć tutaj zupełnie szczerze, że i z panem posłem Kazimierzem Gwiazdowskim już od dłuższego czasu również w innych sprawach, ale w tej sprawie już w szczególności współpracujemy. Zwłaszcza, że wiemy, że będą dodatkowe moce potrzebne tutaj w mieście na potrzeby nowych instytucji, które mają tutaj powstać. W związku z tym będziemy chcieli, żeby ten system ciepłowniczy również zabezpieczał te moce. Nam, przede wszystkim, jako resortowi klimatu środowiska zależy na ekologicznych, na jak najlepszych rozwiązaniach i jak najbardziej efektywnych. A dla miasta będzie to dodatkowa korzyść, bo będzie to również korzyść finansowa w postaci zmniejszenia kosztów funkcjonowania systemu ciepłowniczego, co również się przełoży na kieszenie mieszkańców miasta. Bo będzie to system, który spowoduje, że nie będzie naliczane ileś tam opłat, tych bardziej dotkliwych jeśli chodzi o ekologię czy emisyjnych, jak również dodatkowych obciążeń – zakończył  Artur Michalski.     

Po  realizacji projektu powstanie w mieście nowoczesny obiekt. Już dziś, oprócz ogrzewania kolneńskich bloków i instytucji, z usług miejskiej ciepłowni korzysta wielu prywatnych przedsiębiorców i właścicieli posesji. Obecnie nowa sieć tworzona jest w wielu miejscach, m. in. na Osiedlu 1000-lecia, na Placu Wolności czy Strażackiej, W Kolnie powstała też niedawno jednostka wojskowa i planowana jest budowa obiektów w jej otoczeniu. Moce starej ciepłowni w zaspokojeniu potrzeb bez modernizacji byłyby ograniczone. Dodatkowy efekt, to wkład w ekologię. Po modernizacji ciepłownia będzie zeroemisyjna zaznacza Burmistrz Andrzej Duda.

Modernizacja ta polegała będzie na wprowadzeniu zmian generalnych ponieważ na dzisiaj nasza ciepłownia zasilana jest miałem węglowym i przed nami ogromne wyzwanie polegające na zmianie paliwa. Pierwszy etap tej modernizacji będzie obejmował budowę kotłów na zrębki, a drugi etap na wykonaniu bardzo nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, które będą w 100% zapewniały nam zeroemisyjność przez naszą ciepłownię. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj jesteśmy w takim gronie, bo są z nami ludzie, którzy najwięcej pracowali przy tym projekcie i mam nadzieję, że już niebawem Narodowy Fundusz wesprze nas i będziemy mogli to trudne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie zrealizować – mówił burmistrz.

Projekt, który będzie wykonywany w Kolnie jest bardzo innowacyjny przekonywał poseł Kazimierz Gwiazdowski.

– Takiego programu właściwie jeszcze w kraju może nie ma, gdzie Narodowy Fundusz wchodzi ze swoim kapitałem w spółkę. Należy się z tego cieszyć, bo w mieście Kolno temat ciepłowni jest dyskutowany już od wielu lat. I cieszę się, że wreszcie ten temat będzie załatwiony kompleksowo. To ciepło też będzie potrzebne, bo będzie większy rozwój Kolna w związku z tym, że powstała już nowa jednostka wojskowa – będzie tutaj nowe osiedle. Fakt samej jednostki powoduje, że zapotrzebowanie na to ciepło będzie większe i przede wszystkim nie będą już wprowadzane emisje CO2, które są niezwykle istotne. Spółka nie będzie płacić z tego tytułu różnych kar. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie, które będzie dobrze służyło dla spółki, a przede wszystkim, dla miasta, dla mieszkańców Kolna. Bo to oni będą ponosić niższe opłaty z tym związane. Także cieszę się bardzo, że nastąpił finał. Nie ukrywam, że w trójkę, żeśmy rozmawiali ponad rok. Również panowie prezesi tutaj też byli przy tych rozmowach. I cieszę się bardzo, że ten projekt znajduje swój finał, że on w niedługim czasie wejdzie w realizację.

Szacunkowy koszt projektu:

Pierwszy etap to około 65 milionów, a drugi, gdzie wesprze nas Narodowy Fundusz to kwota około 140 milionów. 

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka /UM Kolno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo za walka. Fręch stoczyła trzygodzinną batalię
Następny artykułOdcinkowy pomiar prędkości na DK88. Rusza montaż urządzeń