A A+ A++

Dane pozyskane w wyniku przeprowadzonego skanowania mózgu kryminalistów sugerują, że psychopatia jest w pewien sposób powiązana z nieprawidłowościami w korze przedczołowej. Dzięki tego typu badaniom istnieje możliwość, że w przyszłości będzie można przewidzieć skłonność danej osoby do popełnienia przestępstwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin–Madison zeskanowali mózgi 124 skazańców w zakładzie karnym w stanie Wisconsin. Z pomocą Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych, narzędzia diagnostycznego, sprawdzono tendencje antyspołeczne poszczególnych kryminalistów. Okazało się, że zachowania psychopatyczne miały związek z powiększoną objętością szarej materii w korze przedczołowej, odpowiedzialnej między innymi za planowanie, podejmowanie decyzji, pamięć roboczą i uczenie się, oraz z większą łącznością w subregionach kory przedczołowej.

Co prawda nie można jednoznacznie stwierdzić czy osoba z zaburzeniami w korze przedczołowej jest bardziej psychopatyczna i może stanowić zagrożenie dla otoczenia, lecz nie jest to pierwsze badanie, które wskazuje na taką zależność. W 2012 roku, do podobnych wniosków doszedł Michael Koenigs z Uniwersytetu Wisconsin–Madison.

“Odkryliśmy, że więźniowie wyróżniający się najbardziej impulsywnymi i antyspołecznymi cechami psychopatycznymi mieli największą ilość szarej materii w korze przedczołowej. Wykazaliśmy również, że aktywność mózgu pomiędzy różnymi obszarami w korze przedczołowej była silniejsza u tych osób. Ogólnie rzecz biorąc wyniki badań wskazują, że osoby z psychopatią mają nieprawidłową strukturę i funkcję kory przedczołowej. Te nieprawidłowości mogą mieć związek z deficytem w samokontroli i prospołecznym podejmowaniu decyzji wśród tych osób” – powiedział Cole Korponay.

Aby potwierdzić powyższy związek należy przeprowadzić kolejne badania. Przyszłe testy mogą wskazać na czynniki genetyczne i środowiskowe, które mogą mieć wpływ na nieprawidłowy rozwój korzy przedczołowej u osób z zachowaniami psychopatycznymi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHuggy Wuggy – pluszak, przed którym przedszkola ostrzegają rodziców. Czy słusznie? Wyjaśniamy
Następny artykułKoncert Zenka Martyniuka