A A+ A++

Nawilżacz ultradźwiękowy. Fot. Shutterstock

Przebywanie w miejscach o prawidłowej wilgotności powietrza (45-55%) jest szczególnie istotne dla zdrowia. Dlatego szczególnie w okresie grzewczym warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Model ultradźwiękowy szybko dostarczy odpowiednią ilość pary wodnej do powietrza. To również dobry wybór do wnętrz, w których jest dużo roślin. 

Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy?

Taki sprzęt rozbija wodę na małe cząsteczki przy użyciu ultradźwięków, które wytwarzane są za pomocą membrany ultradźwiękowej, pobudzanej do pracy przez specjalny generator. Natomiast para wodna, przedostaje się do pomieszczenia za pomocą wentylatora nawilżacza ultradźwiękowego. 

Zalety nawilżacza ultradźwiękowego

Nawilżacz ultradźwiękowy jest przede wszystkim urządzeniem bezpiecznym nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci. Nie poleca się go jedynie do domów, w których są zwierzęta – emitowane dźwięki są dla nich nieprzyjemne (dobrym wyborem będzie natomiast nawilżacz ewaporacyjny). Nawilżacz ultradźwiękowy to sprzęt energooszczędny, zużywa jedynie około 60 W na 1 litr (dm³) wody. Generuje niskie koszty i nie wymaga również cyklicznej wymiany żadnych elementów. To urządzenie, które nie wytwarza nieznośnych dźwięków i pozwala na precyzyjne ustawienie poziomu nawilżenia powietrza. 

Nawilżacz ultradźwiękowy Cecotec Pure Aroma 300 Yang.Nawilżacz ultradźwiękowy Cecotec Pure Aroma 300 Yang. Fot. Ceneo

Wady nawilżacza ultradźwiękowego

Nawilżacz ultradźwiękowy w porównaniu do pozostałych modeli dostępnych na rynku charakteryzuje się krótszą żywotnością, mniejszą wydajnością i bardziej skomplikowaną obsługą. Warto dokładnie przeczytać instrukcję, by jego działanie nie było również szkodliwe dla zdrowia. 

Nawilżacz ultradźwiękowy wymaga też używania wyłącznie wody demineralizowanej (można zastąpić ją woda przegotowaną). W standardowych modelach nawilżacza ultradźwiękowego brakuje też często funkcji oczyszczania powietrza. Nawilżanie powietrza tym takim sprzętem zwiększa też ryzyko rozwoju grzybów – cząsteczki wody mogą osiadać się na różnorodnych elementach wyposażenia wnętrza. Nawilżacz ultradźwiękowy wymaga również częstego i dokładnego czyszczenia, na przykład za pomocą wody z dodatkiem mydła. Nie należy wlewać do niego żadnych olejków zapachowych. Nawilżacza ultradźwiękowego warto też używać tylko w pomieszczeniach otwartych. 

Jaki nawilżacz ultradźwiękowy warto wybrać?

Przed zakupem nawilżacza ultradźwiękowego warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Producenci często tę wartość określają za pomocą podania powierzchni, którą jest w stanie nawilżyć dany model. Istotna jest też moc urządzenia, pojemność zbiornika na wodę (im większy, tym lepiej) czy rodzaj filtrów zamontowanych w nawilżaczu ultradźwiękowym (polecamy HEPA i wapienne). Na komfort użycia wpływają też inne parametry, m.in. wskaźnik braku wody lub napełnienia zbiornika, a także elektroniczny higrostat (pozwala na utrzymanie stałej wilgotności w pomieszczeniu). Przydają się też różne programy nawilżania i intensywności mgiełki. Warto przemyśleć również zakup nawilżacza powietrza ze zdalnym pilotem, a także jonizatorem, który pozwala zadbać o odpowiednią ilość jonów dodatnich i ujemnych, co sprzyja zdrowiu.

Nawilżacz ultradźwiękowy czy parowy? 

Nawilżacz ultradźwiękowy pozwala jedynie na sprawne nawilżanie powietrza w domu. Modele parowe często posiadają również funkcję oczyszczania powietrza, co jest szczególnie istotne w domu, w którym przebywają alergicy, astmatycy czy małe dzieci. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProtasiewicz wróci do kadry?
Następny artykułCiężarówka z gazem wjechała do rowu w Rudnikach. Na miejscu strażacy z Kędzierzyna-Koźla