A A+ A++

W ostatnich dwóch latach BIZ w Polsce wzrosły o 45% w porównaniu z okresem sprzed pandemii, głównie ze względu na plany amerykańskiego producenta chipów Intel dotyczące budowy nowej fabryki. – Dla europejskich producentów działalność operacyjna w Europie Środkowej i Wschodniej oznacza krótszy czas dostaw, niższe koszty transportu i szybszy czas realizacji zamówień. Korzysta na tym wiele sektorów, w tym motoryzacyjny, przemysłowy i elektroniczny. Inwestorami, którzy rozważają tę część Europy, są także firmy związane z rynkiem dóbr konsumpcyjnych i tzw. „fast fashion” – wylicza Senior Research Consultant, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield Adrian Semaan. 

Czytaj więcej

Niższe ceny i atrakcyjne aktywa

Cushman & Wakefield szacuje, że koszty wynajmu powierzchni magazynowej i prowadzenia działalności na polskim rynku mogą być nawet o ponad 50% niższe w porównaniu do wybranych krajów Europy Zachodniej. Eksperci wzięli pod uwagę wszelkie koszty związane z wynajmem i prowadzeniem działalności operacyjnej na powierzchni 10 000 mkw., przy zatrudnieniu 50 pracowników magazynowych i rocznym zużyciu energii na poziomie 480 MWh. – Z badania Cushman & Wakefield jasno wynika, że koszty wynajmu magazynów i prowadzenia w nich działalności operacyjnej są o 34% niższe niż w Czechach, o 45% aniżeli w Hiszpanii i aż o 62% niższe niż w Niemczech – porównuje dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield Damian Kołata. 

W Polsce dobrą pozycję ma np. Śląsk. – Dużą zaletą Śląska jest jego transgraniczny charakter. Region jest punktem, gdzie łączy się transport drogowy, kolejowy i lotniczy – autostrady A1 i A4, euroterminal w Sławkowie, do którego dociera jedyna szerokotorowa linia kolejowa (LHS), czy lotnisko w Pyrzowicach. Przewagą jest też czynnik ludzki – zasób pracowników magazynowych i produkcyjnych. Ważne jest również zaplecze edukacyjne – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach czy Politechnika Śląska, które uchodzą za bardzo dobre uczelnie kształcące przyszłych specjalistów – tłumaczy konsultant Michael Page Igor Charytanowicz.

Czytaj więcej

Ten rok będzie lepszy dla przewoźników

Nie tylko Śląsk ma szansę na inwestycje. Raport fDi wskazuje, że polskie miasta są atrakcyjnym miejscem dla inwestycji. Wśród głównych miast Europy na czwartym miejscu jest Warszawa, w rankingu dużych miast na czwartym uplasował się Kraków a Poznań na siódmym miejscu, zaś listę miast średniej wielkości otwiera Wrocław, a na 9 pozycji znalazł się Gdańsk. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo w repertuarze kina Syrena w Wieluniu na ostatni tydzień lutego 2024? Sprawdzamy
Następny artykułWystawa 'Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45-1956'