A A+ A++

Rosja jest nie tylko dostawcą technologii do Bułgarii czy Węgier, które mają już rosyjskie elektrownie atomowe, więc są uzależnieni od remontów i od paliwa z Rosji. Około 19 proc. uranu zużywanego w elektrowniach w UE pochodzi z Rosji, a 24 proc. z Nigru – zapewne dlatego tym krajem zainteresowała się Grupa Wagnera.

Niger, kraj wpływów francuskich, jest ważnym dostawcą uranu do Francji, przy tym chodzi zarówno o wydobycie uranu, jak i jego wzbogacenie, dostosowanie do użycia w elektrowniach jądrowych. Nasza technologia będzie pochodziła z USA, może od Francuzów albo z Korei Płd. Dla Francji dostawy z Nigru będą ważnym tematem, Niger już zaprzestał dostaw. Grupa Wagnera umacnia ten wojskowy zamach stanu, a w Afryce się gotuje. Część krajów opowiada się po stronie prezydenta Nigru, część nie chce wchodzić w konflikt. Europę też czeka dyskusja, co zrobić z wpływami Rosji w energetyce jądrowej.

Jak wygląda dziś nadzór technologiczny nad tymi elektrowniami, w czasach zerwania relacji z Rosją?

Mechanizm sankcji nie obejmuje wszystkich obszarów, na pewno nie energetyki jądrowej. Jest sporo niepewności, jak się zachowają partnerzy, Rosja zapewne też nie wie, czego się spodziewać po Unii Europejskiej.

Rosja jest dziś nieprzewidywalna, trudno oczekiwać, by szanowała bezpieczeństwo związane z atomem, skoro ostrzeliwuje elektrownię w Zaporożu. W takiej sytuacji można liczyć na jej profesjonalny nadzór nad innymi elektrowniami?

Na pewno można mieć obawy, jak daleko R … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułБізнесу роздають по 180 тисяч гривень через Дію: як отримати грант
Następny artykułKcynia: Trwa remont siedziby Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej