A A+ A++

Data dodania: 2021-02-18 (15:28) Poradnik świadomego inwestora

Snute w 2020 roku obawy, co do krachu na rynku nieruchomości wcale się nie sprawdziły ― aktywność nabywców nie spada, lecz utrzymuje się na poziomie sprzed koronakryzysu. Polacy okazują zainteresowanie nieruchomościami różnego typu, od mieszkań w kameralnych dzielnicach po działki na obrzeżach metropolii.

Co sprawiło, że rynek nieruchomości ani trochę nie zachwiał się w obliczu globalnej recesji gospodarczej i jakie nieruchomości najchętniej kupują Polacy? Odpowiada zespół portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter.com.pl.

Co obecnie dzieje się na rynku nieruchomości

Pod koniec 2020 roku Narodowy Bank Polski opublikował raporty sporządzone na podstawie danych udostępnionych przez firmy deweloperskie z siedmiu największych miast Polski ― Warszawy, Krakowa, Gdańska, Gdyni, Poznania, Wrocławia i Łodzi. Ze statystyk tych wynika, że w III kwartale ubiegłego roku Polacy wydali na nieruchomości blisko 3,5 miliarda złotych w gotówce.

Tak istotna kwota świadczy o tym, że sytuacja finansowa kupujących w warunkach zawirowań na rynku pracy i ogólnej niepewności wcale nie jest tak niestabilna, jak mogłoby się wydawać.

Co jest przyczyną tego, że Polacy tak chętnie inwestują w nieruchomości?

Aktywizacja po stagnacji. Pierwszy kwartał 2020 roku odznaczył się prawie całkowitym zamrożeniem gospodarki ― rynek, jak i uczestnicy procesów gospodarczych potrzebowali czasu na to, by przyzwyczaić się do nowych realiów i usprawnić swoją działalność w warunkach „życia online”. Pod koniec II kwartału większość firm, których specjalizacja pozwala na funkcjonowanie w trybie zdalnym, już pracowała na odległość, pracownicy zostali zwolnieni z obowiązku codziennego dojazdu do pracy, przemyśleli swoje podejście do organizacji przestrzeni życiowej, najemcy zaostrzyli kryteria wyboru lokali. Można powiedzieć, że sytuacja się nieco ustabilizowała, i nabywcy powrócili do swoich normalnych zachowań konsumenckich.

Obawa przed inflacją. Prosta prawda ― po każdym dużym kryzysie następuje inflacja ― wielu pobudza do zastanowienia się nad lokatą pewniejszą niż depozyty w bankach czy ‘skarpeta’. Wiadomo, że nowa nieruchomość w Warszawie lub innej atrakcyjnej lokalizacji to inwestycja, która z roku na rok będzie przynosić coraz większe zyski. Tym bardziej, że rynek nieruchomości po raz kolejny zademonstrował niezwykłą odporność na kryzysy.

Jakie nieruchomości są hitem sprzedaży

Analitycy rynku nieruchomości twierdzą, że gusta konsumentów są bardzo zróżnicowane ― chętnie kupuje się zarówno grunty w perspektywicznych inwestycyjnie miejscowościach, jak i tradycyjne kawalerki w dużych miastach.

Przy tym atrakcyjność gruntów jest nawet większa, niż gotowych lokali, gdyż cena ziemi nieustannie rośnie, a inwestycja w działkę gruntu bez budynku, naturalnie, wymaga mniejszych środków.

Rośnie też popularność nieruchomości o standardzie premium. Specyfika tego sektora tkwi w ograniczonych zasobach, zwłaszcza lokalizacyjnych ― przecież lokalizacja jest jednym z kluczowych kryteriów decydujących o klasie inwestycji, i najatrakcyjniejsze miejsca są szybko rozchwytywane przez deweloperów.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też nieruchomości w turystycznych miejscowościach, na przykład nowe inwestycje w Gdańsku, apartamenty w Sopocie, Władysławowie czy Świnoujściu, lokale w condohotelach pod Tatrami i Sudetami itd.

Posiadanie nieruchomości w podobnej lokalizacji nie tylko umożliwia korzystanie z jej walorów rekreacyjnych, ale również zyskanie na wynajmie krótkoterminowym, który już niedługo znowu będzie jednym z najbardziej rentownych źródeł dochodu pasywnego.

Źródło: Poradnik świadomego inwestora

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpacery po zamarzniętym Bałtyku. Synoptyk: “Skrajna nieodpowiedzialność”
Następny artykułPożegnanie z mundurem po 30 latach w wapienickim pododdziale policji