A A+ A++

7 kwietnia 2024 r., w archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie została odprawiona uroczysta Msza św. Niedzieli Miłosierdzia. Liturgii przewodniczył ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W tym dniu wierni całego Kościoła katolickiego w szczególny sposób uwielbiają Boga w tajemnicy miłosierdzia.

We wstępie do Eucharystii ks. Mudrak przypomniał, że dzisiejszy dzień jest zarazem świętem patronalnym Caritas. – Dla osób pracujących w lubelskiej Caritas jest to szczególny dzień, ponieważ jest to święto patronalne, w którym przypominamy sobie motywację z jaką wychodzimy każdego dnia do pracy. Leży ona w Chrystusie miłosiernym, który jako pierwszy okazuje nam miłość, abyśmy szli i to miłosierdzie czynili innym – powiedział kapłan.

W okolicznościowej homilii, odnosząc się do słów dzisiejszej Ewangelii, duszpasterz podkreślił, że za sprawą Bożego miłosierdzie można usunąć każdą barierę dzielącą człowieka od Boga. – Słowo dane na Niedzielę Miłosierdzia mówi nam przede wszystkim o tym, że nie ma takiej przeszkody, która mogłaby stanąć na drodze Chrystusa do mnie i nie może być zlikwidowana, usunięta czy pokonana przez jedną lub przez drugą stronę, przez Chrystusa lub przez nas samych – mówił ks. Mudrak.

Po Mszy Świętej pracownicy i wolontariusze lubelskiej Caritas rozdawali zaproszenia na Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dobra, który odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2024 r., na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W programie konferencja Marcina i Moniki Gomułków (projekt Początek Wieczności), koncert Siewców Lednicy oraz wiele atrakcji dla dzieci i rodzin.

Święto Miłosierdzia Bożego, często nazywane Niedzielą Miłosierdzia, obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ustanowił je dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r.

Wcześniej, jako pierwszy wpisał je do kalendarza liturgicznego kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej w 1985 r., a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce.

Aby skorzystać z okolicznościowego odpustu trzeba wypełnić warunki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego – ufność w dobroć Boga i czynna miłość bliźniego, być w stanie łaski uświęcającej – po spowiedzi świętej, i godnie przyjąć Komunię Świętą.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFranciszek: z Jezusem zwycięża życie
Następny artykuł„Cztery pory roku w gminie Mielec” – finał konkursu