A A+ A++

Na pytanie zadane w sondażu: Jak oceniłaby pani/oceniłby pan stan polskiej gospodarki i finansów publicznych po ośmiu latach rządów PiS, 7,2 proc. badanych odparło, że “bardzo dobrze”, 13,4 proc., że “dobrze”, 14,8 proc., że “dostatecznie”, 22 proc., że “miernie”, a 37,8 proc. odpowiedziało, że “niedostatecznie”. 4,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Rp.pl podkreśla, że zgodnie z prognozami gospodarczymi przedstawionymi w maju przez Komisję Europejską wzrost realnego PKB w Polsce w 2023 roku ma zwolnić do poziomu 0,7 proc., a w 2024 roku wzrosnąć do 2,7 proc. “W tym samym czasie wzrost gospodarki całej UE ma wynieść w 2023 roku 1 proc., a w 2024 roku – 1,7 proc.” – czytamy.

Portal zwraca uwagę, że Polska, od połowy 2019 roku boryka się z inflacją, która przekracza cel NBP (2,5 proc.). “Według Komisji Europejskiej szczyt inflacji nasz kraj ma już jednak za sobą i obecnie należy spodziewać się spadku tempa wzrostu cen. W całym 2023 roku inflacja w Polsce ma wynieść 11,7 proc., a w 2024 roku – 6 proc. (nadal więc będzie utrzymywać się powyżej celu NBP)” – zaznacza rp.pl.

“Polska – mimo inflacji i spadającego tempa wzrostu gospodarczego – nie powinna się jednak borykać z podwyższonym bezrobociem. W 2023 roku jego stopa ma wynosić w Polsce 3,3 proc., a w 2024 – 3,2 proc.” – podkreśla portal.

Deficyt coraz większy

Tymczasem – jak dodaje rp.pl – rząd znowelizował właśnie budżet na 2023 rok zwiększając jego deficyt o 24 mld zł wobec pierwotnie planowanych 68 mld zł. “Oznacza to, że deficyt ma wynieść 92 mld złotych. Nowelizacja wiąże się z przekazaniem samorządom dodatkowych 14 mld złotych. Ponadto utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy oraz wypłatę dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym. Rząd planuje też wypłatę jednorazowego dodatku – w wysokości 1 125 złotych – nauczycielom” – czytamy.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW w dniach 13-14 czerwca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułДонецкая область хочет пересмотреть договор с УПЦ МП по Святогорской лавре
Następny artykułWygląd księcia George'a w dorosłości zwala z nóg. Spektakularna symulacja