A A+ A++

W ciągu ostatnich dziewięciu tygodni rząd Niemiec najwyraźniej ograniczył do minimum swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy; nie tylko nie ma dostaw broni ciężkiej, ale – jak wynika z dokumentów udostępnionych gazecie Welt am Sonntag – od końca marca Niemcy nie wysłały też prawie żadnej znaczącej broni lekkiej.

Według dokumentów, które poznała gazeta, w okresie od 30 marca do 26 maja na Ukrainę dotarły tylko dwie dostawy broni od rządu niemieckiego. W obu znajdowało się tylko bardzo niewielkie wyposażenie.

Niemiecki Bild stawia ostre zarzuty Kanclerzowi Niemiec. Za hamowanie dostaw ciężkiej broni na Ukrainę

W połowie maja Niemcy wysłali 3000 min przeciwpancernych i 1600 specjalistycznych min przeciwpancernych. Miesiąc wcześniej na Ukrainę dotarła inna niemiecka dostawa. Zawierała on jednak tylko m.in. części zamienne do karabinów maszynowych, granaty ręczne, ładunki wybuchowe i miny – informuje „Welt am Sonntag”.

Według Ukrainy ostatnia dostawa broni przeciwlotniczej i przeciwpancernej miała miejsce 25 marca, czyli ponad dwa miesiące temu – podaje gazeta.

Koalicjanci Scholza zirytowani

Irytacja, złość, a czasem zwykła bezradność – taki nastrój panuje, gdy dyskretnie pyta się posłów koalicji SPD, Zielonych i FDP o kanclerza Olafa Scholza i jego politykę wobec Ukrainy – pisze w sobotę Berliner Zeitung. Coraz bardziej sfrustrowani są głównie posłowie z FDP i Zielonych.

– Nastrój nie jest dobry – mówią.

Chodzi o dostawy ciężkiej broni, których Urząd Kanclerski uporczywie unika, „choć od końca kwietnia istnieje nawet odpowiednia uchwała Bundestagu” – wyjaśnia gazeta.

– Jednak Federalna Rada Bezpieczeństwa nie wydała jeszcze pozwolenia na eksport 100 czołgów Marder, choć wniosek w tej sprawie jest rozpatrywany od początku marca.

Berliner Zeitung zwraca uwagę, że „od kanclerza nie słyszy się nic konkretnego. Wciąż wygłasza to samo przemówienie na ten temat, ostatnio na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w tym tygodniu”. W swoim wystąpieniu „nie skomentował jednak w ani jednym zdaniu dostaw broni z Niemiec” – zauważa dziennik i podkreśla, że „niezdecydowanie jest oczywiście taktyką”.

Przewodnicząca parlamentarnej komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) jest coraz bardziej poirytowana tym, jak sama to określa, „bałaganem”. Zażądała, by w Urzędzie Kanclerza powołano koordynatora, który połączyłby różne podmioty.

– Wydaje się, że nie ma innej drogi – napisała w piątek na Twitterze.

Marcus Faber, przewodniczący grupy roboczej ds. obrony w grupie parlamentarnej FDP w wywiadzie dla Berliner Zeitung, odnosząc się do rezolucji Bundestagu uważa, że niemieckie władze muszą realizować skuteczniej i szybciej to, co postanowił niemiecki parlament.

Polityk partii Zielonych Anton Hofreiter również nie rozumie taktyki kanclerza.

– Mamy wyraźną uchwałę Bundestagu, że Republika Federalna będzie wspierać Ukrainę także w zakresie dostaw broni ciężkiej – powiedział w piątek gazecie Berliner Zeitung. – Trzeba to teraz wprowadzić w życie. Dotyczy to również zgody na dostawę 100 czołgów Marder”.

Scholz najwyraźniej „lepiej komunikuje swoje poglądy posłom SPD za zamkniętymi drzwiami niż obywatelom” – pisze gazeta.

Partia Scholza nie chce pośpiechu

– Empatia nie jest domeną Olafa – mówi jeden z posłów SPD w odpowiedzi na krytykę raczej niechętnego do komunikowania się kanclerza. – Większość członków grupy parlamentarnej jest jednak przeciwna dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. Większość z nich uważa, że to dobrze, iż Scholz opóźnia dostawę – relacjonuje dziennik.

Berliner Zeitung zauważa, że przewodniczący komisji spraw zagranicznych Michael Roth, członek SPD, jest obecnie dość osamotniony w swojej grupie parlamentarnej.

– Wraz z Marie-Agnes Strack-Zimmermann i Antonem Hofreiterem był pierwszym niemieckim parlamentarzystą, który odwiedził Ukrainę – co nie spotkało się z przychylnością jego grupy parlamentarnej” – zauważa Berliner Zeitung.

„Obawiam się, że kanclerz nie chce, aby Ukraina wygrała tę wojnę”. Niemcy nie spieszą się z dostawami broni

jb/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSikorski odpowiada Kissingerowi w CNN. Wspomniał o błędzie administracji Obamy
Następny artykułWśród radosnych okrzyków